Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Zatürre (Pnömoni) Nedir?

Tıp dilinde Pnömoni olarak geçen zatürre hastalığı günümüzde birdo hastada rastlanan bir akciğer hastalığı olmaktadır.

Tıp dilinde Pnömoni olarak geçen zatürre hastalığı günümüzde birdo hastada rastlanan bir akciğer hastalığı olmaktadır. Zatürre hastalığı, vücutta bulunan akciğer organının iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Zatürre hastalığına genellikle vücutta bulunan bakteri ve zararlı mikroorganizmalar sonucunda oluşmaktadır.

Bazı zatürre hastalığı çeşitlerinde bulaşma ihtimali bulunmaktadır. Ancak genel olarak hastanın kendi bünyesinde bulunan ağız, sindirim kanalları ve boğaz da yer alan bakterilerin akciğere inmesi sonucunda zatürre olmaktadır. Zatürre hastalığında bulaşma riskinin çok kişinin bağışıklık sisteminin zayıflığı etken olarak sayılmaktadır.

Zatürre (Pnömoni) belirtileri nelerdir?

Zatürre hastalığının belirtileri genellikle hastalığın ilerleme boyutuna göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda erken tanı sayesinde hastalığın belirtileri hafif olmakta, bazı hastalarda hastalığın ilerlemesi ve başka rahatsızların da zatürre hastalığını tetiklemesi sebebiyle ağır belirtiler meydana gelmektedir. Genellikle zatürre hastalığına yakalanan hastalarda görülen en yaygın belirtiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • 39° - 40° ye kadar yükselen ateş
 • Vücutta titreme ve üşüme hissiyatı
 • Öksürük
 • Balgam çıkarma ( iltihaplı)
 • İştahsızlık
 • Vücutta halsizlik
 • Eklem yerlerinde ve kaslarda meydana gelen ağrılar
 • Bulantı ve istiğfar
 • Şiddetli baş ağrısı

Zatürre (Pnömoni) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalarda ortaya çıkan belirtiler sonucunda zatürre tanısı konulan hastalara genellikle doktorlar evde tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Hastalığın derecesine göre ağır geçirenler, yaşlı olanlar, oksijeni ve yoğun bakıma gerek duyulan hastaların tedavileri hastanede yapılmalıdır. Zatürre hastalığının tedavi yöntemleri genellikle hastadan Hastaya farklılık göstermektedir. Hastaların şikayetleri doğrultusu göz önünde bulundurarak zatürre hastalığı ilk evrede ise çeşitli ilaçlar ve antibiyotiklerin ile tedavi edilmektedir. Hastalığın ilerlemiş ve hastane tedavisi yetersiz gelen hastalarda ne yazık ki ölüm gibi sonuçların olması mümkündür.

Zatürre Aşının Önerildiği Kişiler Kimlerdir?

Zatürre aşıları genellikle tüm insanlara tavsiye edilen, yüksek koruyucu özelliğe sahip olmaktadır. Genellikle aşı yapılan yerde ağrı ve kızarıklığın görülmesi normal karşılanmaktadır. Hafif ateş, halsizlik ve vücutta kırgınlık gibi geçici etkileri de bulunmaktadır. Zatürre aşısı, yüksek ateşli hastalık geçiren hastalara yapılmamakta ve yapılması tavsiye edilmemektedir. Zatürre aşıları uzman bir doktor tarafından hastanede yapılması uygun görülmektedir. Zatürre aşısının öncelikli olarak yapılması uygun görülen kişiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olup ancak; kalp hastalıkları, şeker hastalığı, siroz, akciğer hastalığı, alkolizm, beyin- omurilik sıvısı kaçağı vb. Kronik hastalıklara sahip olan kişiler.
 • 65 yaş ve üzeri yaşlılar
 • AIDS taşıyıcısı olan yetişkin bireyler

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap