Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Su Çiçeği Hastalığı Nedir?

Şu çiçeği günümüzde genellikle çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır.

 

Şu çiçeği günümüzde genellikle çocuk ve bebeklerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık, genellikle virüsler tarafından ortaya çıkmaktadır. Şu çiçeği hastalığı geçiren kişilerde nadir de olsa tekrarlama ihtimali bulunmaktadır. Genellikle kendiliğinden iyileşen ve riskli olmayan bir hastalık olarak bilinmektedir. Şu çiçeği hastalığı ortalama 10 gün sürmekte ve iyileşme süresince hasta her geçen gün daha iyiye gitmektedir.

Geçmiş çağlarda çok yaygın olan ve bulaşık olan bu su çiçeği hastalığın günümüzde vurulan aşı sayesinde oldukça azaldığı gözlemlenmiştir. Su Çiçeği Hastalığı en yaygın olarak kış sonunda ve ilkbahar aylarının başlangıcında görülmekte ve en fazla 5 ila 10 yaş arası çocuklarda rastlanmaktadır. Şu çiçeği hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmakta ve hava ve damlacık şeklinde tükürük bezlerinde bulunarak bulaşmaktadır. Genellikle 13-22 gün kuluçka süresi bulunmakta ve ciltte kızarıklık, kabarcıklar oluşturmaktadır. Bunların yanı sıra ciltte kaşıntı da meydana gelmektedir.

Su Çiçeği Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Şu çiçeği belirtileri genellikle hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Çoğunlukla su çiçeği hastalığın belirtisi içinde su bulunan kabarcıklar olmaktadır. Döküntü şeklinde olan kabarcıklar berrak bir görünüme sahip olsa ise hastalığın seyrine göre bulanık bir şekil almaktadır. Yaygın olarak tüm vücutta döküntüler meydana gelmektedir. Vücutta meydana gelen su dolu döküntüler genellikle kaşıntılı olmakta ve tüm deriye yayılmaktadır. Saç dipleri, yüz, kulak ve hatta ağız içinde bile döküntülerin olması mümkündür.

Su Çiçeği hastalığında Risk Altında Olan kişiler Kimlerdir?

  • Yenidoğan bebekler
  • 28 haftadan önce hayata gelen bebekler
  • 15 günden fazla süre kortizon tedavisi uygulanan hastalar
  • Kanser hastaları ( su çiçeği yaygın olur ve ağır geçer)
  • Gebelik ( şu çiçeği ağır geçer ve zatüre riski bulunmaktadır.
  • Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar

Su Çiçeği Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şu çiçeği teşhisi koyulan hastalara, hastalığın bulunduğu belirtilere göre tedavi uygulanmaktadır. Hastanın şikayetleri göz önüne alınacak ilaç tedavisi önerilmektedir. Şu çiçeği geçiren hastalarda, hastalık ile birlikte ateş seyir ediyor ise ateş düşürücü ilaç ve şuruplar verilmektedir.

Hastanın kaşıntısı fazla oluyor ise ağızdan alınan ilaçlar ve kaşıntı önleyici merhem kremler tavsiye edilmektedir. Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ise antiviral tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerini yanı sıra hastaların temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hekimler tarafından verilen ilaçları kullanmalı, oluşan yaraları enfeksiyon kapma riskine karşı kaşımaktan kaçınmalıdır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap