Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Safra Kesesi Nedir?

Safra kesesi, vücutta karaciğerin alt kısmında yer alan, şekil olarak armut şeklini yansıtan ve vücutta birçok amaca hizmet veren bir organ olmaktadır.

 

Safra kesesi, vücutta karaciğerin alt kısmında yer alan, şekil olarak armut şeklini yansıtan ve vücutta birçok amaca hizmet veren bir organ olmaktadır. Safra kesesi, vücuda safra salgısı ince bağırsağa salgılanmakta ve bu sayede vücutta bulunan toksinlerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Vücutta oldukça önemli bir yere sahip olan safra kesesi, bir nevi vücutta bulunan safra sıvısını bağırsağa aktarma görevini üstlenmektedir. Yağlı besinlerin emilimi böylelikle kolayca yapılmaktadır. İnsan vücudunda bulunan yağlı besinlerin emilimin yapılması sayesinde, sindirim sisteminde kolaylık sonucunda boşaltım sisteminde bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Safra Kesesinin Görevleri Nelerdir?

Safra kesesi vücutta oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücuda birçok faydası bulunmakta olan safra kesesinin birçok görevi bulunmaktadır. Genellikle yağlı yemek tüketimin fazla olması gibi durumlarda, safra kesesinin içerisinde bulunan sıvı salgılanarak sindirimini daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bir nevi safra Kesesinin sindirim sistemine oldukça büyük katkısı bulunmaktadır. Safra kesesinin salgıladığı sıvının içerisinde bulunan elektrolit ve bilirubin eşdeğer inorganik materyaller bulunmaktadır. Bu sayede besinlerin sindirimi oldukça kolay olmaktadır.

Safra Kesesinin avantajları Nelerdir?

Safra kesesinin insan sağlığına oldukça önemli avantajları bulunmaktadır. Safra kesesi sayesinde insan bünyesinde bulunan toksinler, sindirim sisteminden rahatlıkla dışarı çıkarılmasına kolaylık sağlamaktadır. Safra kesesi, karaciğer de meydana gelen safra sıvısını emilme işlemi yaparak daha koyu bir kıvamlı olmasına yardımcı olmaktadır. Safra kesesi sayesinde birçok insanın oldukça rahatsız olduğu sindirim sorununa çözüm olmaktadır. Safra kesesinin ince bağırsağa bağlanması sonucunda oldukça rahat bir şekilde boşaltım işlemi gerçekleşmekte ve sindirim sorunları tamamen ortadan kalkmaktadır.

Safra Kesesi Hastalıkları Nelerdir?

Safra kesesi, insan vücuduna önemli katkı sağlayan ve sindirim sistemine önemli katkı sağlayan bir organdır. Safra kesesinde meydana gelen herhangi bir rahatsızlanma sonucunda görevini yapamaz ise vücuda olumsuz yönde etkileri olmaktadır. Vücutta bulunan sindirim sisteminde yaşanan bir aksilik sonucunda vücudun dengesi bozulmaktadır. Safra Kesesinin vücuttaki en önemli görevlerinden biri sindirim sisteminin kolaylaştırılması ve safra salgılanmasıdır. Safra kesesinde herhangi bir hastalıktan dolayı görevini yapamaz ise vücuda olumsuz etkileri bulunmakta ve bu hastalıklar tespit edilerek tedavi edilmesi gerekmektedir. Halk arasında sıkça görülen safra kesesi hastalıkları aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Safra kesesinde meydana gelen akut intihapları
  • Safra yoluna darbe alımını ve safra yolunun darlığı
  • Safra kesesi kistleri
  • Safra kesesi kanseri
  • Safra Kesesi yıkanması
  • Safra yolunda tümör bulunması
  • Safra tıkanma sarılığı

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap