Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Romatizma Nedir?

Romatizma günümüzde sıkça rastlanan ve halk arasında yaygın olaraktan görülen bir hastalık türüdür.

 

Romatizma günümüzde sıkça rastlanan ve halk arasında yaygın olaraktan görülen bir hastalık türüdür. Genellikle her yaş grubunda ortaya çıkan bir nevi kas, iskelet ve bağların hasar görmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olmaktadır. Romatizma hastalığı hastanın hareket mekanizmasına hasar vererek ağrı yapan ve eklemlerin hareket etmesini zorlaştıran kronik hastalıktır. Düşük bir ihtimalle de olsa hastaların iç organlarına da zarar vermesi mümkündür. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Fakat halk arasında en yaygın olarak görünen intihaplı ve intihapsız romatizma olmaktadır.

Romatizma Neden Olur?

Romatizma hastalığı hastanın vücudunda bulunan hareket mekanizmasına yardımcı olan kas, kemik ve eklemlerde oluşan ağrılardır. İntihaplı ve intihapsız romatizma olarak 2 ayrı kategoride incelemek mümkündür. Romatizma rahatsızlığa neden olan sebepler bulunamamakta ve hastalığın genetik olduğu araştırmalar sonucunda kabul edilmiştir. İntihaplı romatizmaların genetik olma ihtimali daha yüksek iken, intihapsız romatizma hastalığına bazı faktörler etki etmektedir. Hastanın fazla kilolu olması, spor travmaları ve yaralanmaları sonucunda eklemlerin zarar görmesi ve eklemlerin aşırı yıpranması romatizma hastalığının nedenlerinden sayılmaktadır.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde rastlanan romatizma hastalığı yaşayan hastaların şikayetleri genellikle kas, sırt ve bel ağrısı olmaktadır. Zaman zaman şiddetlenen bu ağrılara eklemlerde şişlik ve ağrı, sindirimi kolay sisteminden kaynaklanan şikayetler ve kalp ve damar rahatsızlıkları da eklenmektedir. Romatizma hastalarında en sık rastlanan belirtiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Hareket anında ağrı ve kısıtlılık
 • Nörolojik rahatsızlıklar
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Ciltte beze oluşumu
 • Eklemlerde oluşan ağrı
 • Gözlerde görme kaybı ve intihaplaşma
 • Uzun süreli yüksek ateş
 • Güç azalması

Romatizma Teşhisi Nasıl Konulur?

Romatizma hastalığının teşhisi için hastaların şikayetleri on planda tutulmaktadır. Hastanın şikayetleri doğrultusunda genetiği ve aile öz geçmişi dikkate alınmalı ve romatizma testleri yapılmaktadır. Romatizma testleri sonucundan ortaya çıkan duruma göre teşhis koymak mümkündür. En sık kullanılan romatizma testleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • İmmünoloji testleri
 • Kan testleri
 • Kemikten alınan sıvı örneği
 • Biyopsi ile doku incelenmesi

Romatizma Tedavisi Nedir?

Romatizma tedavileri genellikle hastaya göre farklılık göstermektedir. Hastaların ilaç kullanım durumuna göre, romatizma hastalığının şiddetine ve intihap seviyesine göre ilaç dozları arttırıp azaltılmaktadır. Genellikle romatizma hastalığı için tüm hastalara ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Ancak hastalığın boyutuna ve hastanın bünyesine uygun tedaviyi uygulamak oldukça önemlidir. Uzman doktorların tavsiyesinde ile ilaç tedavisi ile birlikte kas ve eklemlerin hareket halinde olması için verilen egzersizleri uygulamak da oldukça önem kat etmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap