Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Pankreas Nedir?

Pankreas, Vücutta karın bölgesinin arka bölümünde yer alan ve yaklaşık olarak 15 cm boyutundaki olan oldukları önemli bir organdır.

 

Pankreas, Vücutta karın bölgesinin arka bölümünde yer alan ve yaklaşık olarak 15 cm boyutundaki olan oldukları önemli bir organdır. Mide ve bağırsakların yanında bulunan pankreas organı insan vücudunda çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Pankreas organının temel görevi, yenilen besinlerin sindirimini kolaylaştırmak ve aynı zamanda besinlerde bulunan glukozu kanda yeterli seviyede bulunmasını sağlamaktır. Pankreas organının insan vücudunu ayakta tutan ve vücutta bulunan düzenin devam etmesini sağlayan pek çok hayati işlevi bulunmaktadır. Pankreas organında meydana gelen en ufak sorun, insan vücudunun dengesini bozabilir ve büyük hasarlara yol açmaktadır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas Vücutta oldukça önem taşıyan ve birçok hayati fonksiyonun çalışmasına yardımcı olan bir organdır. Pankreas organının çeşitli sebeplerden dolayı hasar görerek çalışmaması sonucunda vücuda olumsuz yönde etkileri bulunmaktadır. Pankreas organının bir kısmında artma eğilimi gösteren genelde kötü huylu kitlelerin oluşması genelde pankreas kanseri olarak bilinmektedir.

Pankreas organında oluşan kanser, zamanla organın tüm bölgelerine yayılmaktadır. En yaygın olarak pankreas organının baş kısmında yayılma oluşmaktadır. Günümüzde hastalarda en sık rastlanan pankreas kanseri çeşidi Adenokanseri olmaktadır. Agresif hücrelerden meydana gelen ve oldukça hızlı bir yayılım gösteren, çevrede bulunan dokulara da metastaz yapabilen Adenokanser mutlaka tedavi edilmelidir.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri sinsi bir hastalıktır. Bu sebepte dolayı hastalığın başlangıç evresinde herhangi bir belirtiyor rastlanmamaktadır. Pankreas kanserinin zamanla meydana çıkan ve en yaygın şekilde görülen belirtileri; karında meydana gelen ağrı, gözle görülür kilo kaybı, sarılık, iştahsızlık, bulantı ve istiğfar, yorgunluk ve halsizlik hissiyatı, ishal, sindirim sistemi bozuklukları, sırt bölgesinde ağrı, şeker hastalığı olmaktadır. Genellikle görülen bu belirtiler hastalığın evresine göre ve hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pankreas kanseri belirtileri ile başvuran hastalara, çeşitli tetikler ve tanı koyma yöntemleri ile hastalığın tanısının konuşmasının ve evresinin belirlenmesinin ardından tedaviye başlanması mümkündür. Pankreas kanseri hastalığının tedavisi, hastalığın evresine ve ilerleme düzeyine göre belirlenmektedir. Birçok hastaya tedavi amaçlı cerrahi yöntemler uygulanmakta ve ameliyat yapılmaktadır.

Hastalığın düzeyine göre bazı hastalarda radyasyon tedavisi uygulanırken, bazı hastalarda kemoterapi tedavisi uygulanmasına başlamaktadır. Vücuda verilen yüksek enerji ışınlı radyoterapi ile hastalık oldukça gerilemektedir. Ayrıca kemoterapi tedavisinde kullanılan ve hücreleri öldürmeye yardımcı anti kanser ilaçlar sayesinde hastalığın riskinde azalma meydana gelmekte ve tedavisi yapılmaktadır. Pankreas kanseri hastalığının tedavisinin ardından hastalığın tekrar etmemesi için mutlaka düzenli spor yapmak, dengeli beslenmek ve tütün gibi zararlı maddelerden uzak durmak gerekmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap