Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Osteoporoz (kemik erimesi) nedir?

Kemik erimesi günümüzde birçok hastada meydana gelen kemik miktarındaki yüksek oranda düşüş sebebiyle kemiklerin hassas olmasına ve daha kırılgan bir yapı hâline gelmesine denilmektedir.

Kemik erimesi günümüzde birçok hastada meydana gelen kemik miktarındaki yüksek oranda düşüş sebebiyle kemiklerin hassas olmasına ve daha kırılgan bir yapı hâline gelmesine denilmektedir. Sağlıklı bireylerin kemik yapısında genellikle fazla miktarda kollajen lifleri içeren mineral ve kalsiyum bulunmaktadır.

Ancak zamanla ve yaşlanmanın vermiş olduğu etki sayesinde kemiklerde yıpranma meydana gelmektedir. Bunun sonucunda dayanıksız ve zayıf kemik yapıları ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı kemik yapısında kırık veya çatlaklar oluşmaktadır. Kemik erimesi hastalığı genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Ve araştırmalara göre kadınlarda, erkeklere nazaran daha fazla hastalığın bulunduğu gözlemlenmiştir.

Osteoporoz (kemik erimesi) Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesine görünen hastalar genç ise belirti bulmak biraz zordur. Kemik miktarının azalması sonucunda kemikte meydana gelebilecek kırılma veya çatlama problemleri ortaya çıkmaz ise kemik erimesi teşhisi koymak biraz zordur.

Genellikle kemik erimesi hastalığında kemik yoğunluğu testleri yapılmaktadır. Herhangi bir test veya tarama yapılmaması durumlarında erken yaşta kemik erimesi hastalığı teşhisi koymak oldukça zordur. Kemik erimesine hastalığının ilerlediği durumlarda hastalar tarafından hissedilen bazı belirtiler ortaya çıkmaktadır. En yaygın olarak görülen kemik erimesi belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Hastalarda olan kamburlaşma ve duruş bozuklukları
  • Boyun kısalması
  • Bel ağrıları
  • Kemiklerde kolay kırılma ve çatlama meydana gelmesi

Osteoporoz ( Kemik Erimesi) Sebepleri Nelerdir?

Genellikle kemik erimesi yaşanan hastalarda yaş faktörü oldukça etkili olmaktadır. Kemik erimesi hastalığının sebepleri, zamanında yapılan yanlış beslenme çeşitleri, yeterli miktarda kalsiyum ve vitamin içeren gıdalar tüketilmemesi sonucunda kemiklerin güçsüz kalmasıdır. En fazla görülen kemik erimesi nedenleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • İlerleyen yaş faktörü
  • Sabit ve az hareketlilik
  • Alkol ve sigara kullanımı
  • Kadınlarda meydana gelen menopoz dönemi öncesi yumurtalıkların alınması
  • Aile öyküsünden dolayı genetik olması
  • D vitamini, fosfor ve kalsiyum içeren gıdaların az tüketilmesi

Osteoporoz ( Kemik Erimesi ) Tanısı Nasıl Konulur?

Kemik erimesi hastalığının teşhisi koymak için öncelikle hastanın şikayetleri ve hastada bulunan belirtiler ele alınmaktadır. Ardından kesin bir hastalık tanısı koyabilmek için kemik yoğunluğu ölçümü testi yapılması gerekmektedir. Günümüzde yaygın olaraktan kullanılan kemik yoğunluğunu rahatlıkla ve acısız bir şekilde ölçüm yapan DEXA yöntemi bulunmaktadır. DEXA ölümleri kemik erimesinden en sık hasar gören bölgelerde yapılmaktadır. Kalça, el bileği veya omurilik kemiklerinden birini seçerek radyasyona maruz kalmadan acısız bir şekilde ölçüm yapılması mümkündür. Ölçümler sonucunda ortaya çıkan sonuca göre hastalara kemik erimesi tanısı konulmaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap