Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Reflü Nedir?

Reflü günümüzde yaygın olarak bulunan bir mide rahatsızlığı olmaktadır.

 

Reflü günümüzde yaygın olarak bulunan bir mide rahatsızlığı olmaktadır. Birçok insan her geçen gün reflü şikayeti ile hekimlere başvurmaktadır. Reflü hastalığı, içerisinde safra, asit ve mukus yer alan mide salgılarının yemek borusu veya ağızda yer değiştirmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle hastalarda görülen ilk belirt ağıza gelen yiyecek hissiyatı veya acı tat olmaktadır.

Bir diğer reflü belirtisi ise yemek borusunda meydana gelen ödem ile hastanın yumru hissiyatına kapılması olmaktadır. Genellikle bir çoğu hastada spazm sonucunda göğüs ağrısı meydana gelmektedir. Ayrıca ses kısıklığı, kuru öksürük, yutma zorluğu gibi olaylarda reflü hastalığına işaret olmaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü, bir mide hastalığı olmasından dolayı genellikle belirtileri mide üzerine olmaktadır. Reflü hastalığının ortaya çıkma semptomları tipik ve atipik olarak ele alınmakta ve bu belirtiler doğrultusunda tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Genellikle halk arasında en sık rastlanan reflü hastalığı belirtileri; mide yanması, mide ekşimesi, ağızda acı tat hissiyatı, besinlerin ağıza gelmesi ve göğüste meydana gelen ağrılar olmaktadır. Atipik reflü hastalığı bulgularına rastlanan hastalarda meydana gelen belirtiler ise; kuru öksürük, ağız kokusu, ses tellerine kısılma, diş çürükleri z sinüzit olmaktadır. Genellikle bu belirtiler kulak Burun Boğaz hastalıkları ile karıştırılmaktadır.

Reflü Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastalara reflü teşhisi konulmadan önce, belirli semptomlar ile hastaneye başvuran hastaların şikayetleri göz önüne alınmalıdır. Reflü belirtileri’ nin bulunduğu hastaların şikayetleri göz önüne alınarak bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Ancak bazen hastalarda herhangi bir şikâyet veya belirti olmaz. Bu gibi durumlarda en sağlıklı yanıtı almak için hastalara gastroskopi işlemi yapılması gerekmektedir.

Gastroskopi işleminde hastanın mide kapağı incelenmeye alınır, mide fıtığına bakılır ve yemek borusunda meydana gelen hasarların durumu incelenir. Doktorların uygun görmesi durumunda mide den parça alınma işlemi de yapılabilmektedir. Bunun haricinde yemek borusundan bulunan asit miktarını ölçmek için phmetre yöntemi, yemek borusunda reflüye sebep olacak yiyeceklerin teşhisi için de manometre işlemi yaygın olarak kullanılmaktadır.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü teşhisi konulan kişilere genellikle ilk olarak beslenme şeklinin değiştirilmesi önerilmektedir. Az ve sık olacak şekilde besin tüketimi yapmak, gazlı ve alkol barındıran içeceklerden uzak durmak, aşırı baharatlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmak ve yemek yedikten sonra dinlenmek doktorlar tarafından reflü hastalarına önerilmektedir.

Ayrıca doktorların hastalara vermiş olduğu asit giderici ilaçları kullanarak midenin düzenli çalışmasını sağlamak amacıyla oldukça önemlidir. Doktorlar tarafından verilen ilaçları kullanmak ve mideye çok yüklenmemek reflü hastalığı açısından önem taşımaktadır. Ancak reflü hastalığının ilerlemesi ve mide fıtığı gibi bir başka hastalıklara yol açması durumlarında reflü ameliyatı da gerekli olmaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap