Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Obezite Nedir?

Obezite, modern çağın en sık rastlanan ve genellikle tüm dünyaya yaygın olarak görülen ciddi bir hastalıktır.

Obezite, modern çağın en sık rastlanan ve genellikle tüm dünyaya yaygın olarak görülen ciddi bir hastalıktır. Genellikle obezite, insan bünyesinde yer alan yağ oranının kemik, kas ve su gibi diğer maddeleri içeren yağsız miktara göre fazlalaşması durumudur. Kısaca obezite, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının fazla olmasından dolayı meydana gelir. Obezite hastalarında bulunan yağ dokusundaki fazla artış sonucunda insülin direncini etkilemekte ve şeker hastalığı ( diyabet) gibi kronik rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

Obezite hastalarının mutlaka tedavi altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde insan vücudunun dengesini bozabilir ve çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Genellikle obezite hastalığı çeşitli yöntemler ile zayıflama diyetleri ve diyete ek alınan tedbirler ile Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra yüksek derece kilo problemi olan ve ciddi miktarda rahatsızlıklara yol açan hastalara tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı ve gastrik bypass gibi cerrahi tedavi işlemlerinin uygulanması mümkündür.

Obezite Belirtileri Nelerdir?

Obezite Hastalığının belirtileri genellikle hastadan hastaya değişkenlik göstermektedir. Genellikle tüm hastalarda görülen belirti insan bünyesinde yer alan fazla miktardaki yağ dokusu olmaktadır. Obezite hastalığı hem görsel açıdan hem de sağlık bakımından oldukça önemli bir rahatsızlık. Obezite hastalığının en yaygın görülen belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Kiloya bağlı olarak aşırı terleme
  • Kiloya bağlı olarak hızlı yorulma
  • Nefes daralması
  • Uyku apnesi ve horlama
  • Ciltte meydana gelen sorunlar
  • Sırt, kas ve eklemlerde ağrı
  • Psikolojik sebepler

Obezite Hastalığının Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Obezite hastalığı, tedavi altına alınmaz ise insan vücudunda çok ciddi rahatsızlıklara yol açan oldukça riskli bir hastalıktır. Obezite hastalığının tetiklediği hastalıklar genellikle; astım, uyku apnesi, diyabet ( Şeker Hastalığı), hipertansiyon, koroner arter hastalığı safra kesesi hastalıkları, felç ( inme) ve psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu hastalıklar insan bünyesinde oldukça zararı dokunan ve yaşam kalitesini düşüren hastalıklar olarak bilinmekte ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Obezite Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Obezite hastalığının tedavi yöntemi belirlenmeden önce mutlaka hastanın şikayetleri ve obezite hastalığının evresi göz önünde bulundurulmalıdır. Obezite hastalığının başlangıç evresinde yer alan hastalara uzun süreli diyetler ve takibinde zayıflama egzersizleri önerilmektedir. Ancak hastalığı ilerlemiş ve şikayetleri fazla olan hastalara cerrahi işlemler uygulanması tavsiye edilmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılan tüp mide ameliyatı, mide küçültme işlemi, mide balonu ve mide baypası gibi ameliyatlar uzmanlar tarafından önerilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap