Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Kızamık Nedir?

Kızamık günümüzde yaygın olarak görülen ve virüs yoluyla meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır.

Kızamık günümüzde yaygın olarak görülen ve virüs yoluyla meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle havada oluşan damlacıklar ile insandan insana bulaşmaktadır. Kızamık hastalığı çoğunlukla hastalarda yüksek ateş ve vücudun halsiz kalması gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Kızamık hastalığın ortaya çıkma süresi ortalama olarak 8-14 gün arası olmaktadır. Kızamık hastalığının belirtileri seyir etmeden hastada 2 gün önce ciltte döküntü meydana gelmektedir.

Kızamık hastalığının başladığı andan itibaren ilk 4 günlük süre zarfı hastalığın en ağır ve bulaşma riskinin en yoğun olduğu dönemler olarak bilinmektedir. Kızamık hastalığında en sık rastlanan belirtiler; kırmızı lekeler, öksürme, gözlerde kızarıklık, titreme hissi ve ağız içinde meydana gelen beyaz lekeler olmaktadır. Kızamık hastalığında oluşan kırmızı lekeler tüm vücuda hızla yayılmaktadır. Kızamık Hastalığını geçiren kişiler, hastalığa karşı dirençli kazanmaktadır.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık hastalığın belirtileri çoğunlukla hastasının yaş konumuna göre ve vücut direncine göre farklılık göstermektedir. Kızamık hastalığı belirtileri genellikle belirli günler arasında çoğalmakta ve hastalığın durumuna göre belirtilerde artış seyir edilmektedir. Kızamık hastalığının günlerine göre belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Hastalığın 1-3 günleri: kuru öksürük, burun akıntısı, hafiften başlayarak yükselen ateş, gözlerde meydana gelen kızarıklık ve ağızda oluşan beyaz noktalar kızamık belirtileri olmaktadır.
  • Hastalığın 4-8 günleri: 39°- 40° ye uzanan yüksek ateş, ciltte meydana gelen döküntü, yüz bölgesinden gövdeye kadar ulaşan kızarıklık.
  • Göz iltihabı

Kızamık Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızamık hastalığının seyir ettiği hastalara kesin tanı konulmadan tedaviye başlanması mümkün değildir. Hastaya kızamık teşhisi koymak için hastalığın belirtileri ve belirtileri miktarı göz önünde alınmaktadır. Kızamık hastalığı oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı tedavisi mutlaka uzman bir doktor tarafından titizlikle yürütülmektedir.

Kızamık hastaları tedavi edilirken hastalığın bulaşıcı olması sebebiyle 10 gün izole edilmektedir. Hastalarda yüksek ateş seyir ettiği için hastanın ateşi düşene kadar mutlaka yatak istirahati ve dinlenme önerilmektedir. Bunların yanı sıra doktor tarafından hastaların şikayetleri doğrultusunda ağrı kesici ilaçlar, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük için şurup, antibiyotik ilaçlar ve kaşıntı için kremler verilmektedir.

Kızamık Hastalığı Hangi Hastalıklara Sebep Olmaktadır?

Kızamık virüsü tedavi altına alınmaz ise hastada birçok hastalığa sebep olmaktadır. Genellikle tedavi altına alınamayan, ileri kızamık hastalığı yaşayan hastalarda görülmektedir. Kızamık hastalığının yol açtığı bazı hastalıklar aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Tüberküloz enfeksiyonu
  • Zatürre
  • Boyun lenflerini iltihap kapması
  • Orta kulak iltihabı
  • Beyin iltihabı

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap