Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Karaciğer Yağlanması Nedir?

Karaciğer yağlanması günümüzde neredeyse birçok yas grubunda meydana gelen, vücudumuz için oldukça önem arz eden bir hastalık olmaktadır.

Karaciğer yağlanması günümüzde neredeyse birçok yas grubunda meydana gelen, vücudumuz için oldukça önem arz eden bir hastalık olmaktadır. Karaciğer de bulunan hücrelerin normal seviyesinin fazlasının üzerine çıkarak aşırı miktarda yağ birikmesi sonucunda karaciğer yağlanması meydana gelmektedir. Karaciğerde meydana gelen yağlanma sonucunda, karaciğerde iltihaplanmalar meydana gelir ve organda ciddi derecede görevini yapmada zorluk ve fonksiyonlarda azalma meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı karaciğer yağlanması oldukça önem arz etmekte ve tedavi altına alınmaz ise, karaciğer hücrelerinde harabiyete sebep olmakta ve karaciğer kanseri gibi hastalıklara yol açmaktadır. Karaciğer belirtileri genellikle erken olarak semptom göstermez, genellikle karaciğer yağlanması ultrasonografik incelemeler sonucunda kesin tanı konulmaktadır. Karaciğer yağlanması oldukça riskli bir hastalık olmakta ve mutlaka uzman bir doktor tarafından tedavi altına alınması gerekmektedir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer yağlanması hastalığının belirtileri genellikle kişiden kişiye ve hastalığın evresine göre farklılık göstermektedir. Genellikle karaciğer yağlanması belirtilerine sahip olan hastaların kesin tanı konulması için bazı tetkikler yaptırması gerekmektedir. Karaciğer yağlanması hastalığının belirtileri cilt yönünden de olabilmektedir. Hastaların ciltlerinde meydana gelen yağlanma, kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gibi problemler sonucunda karaciğer yağlanması hastalığından şüphelenilmektedir. Genel olarak karaciğer yağlanması hastalığının bulunduğu hastalarda görülen belirtiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Vücudun karın ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrı
 • Kusma ve mide bulantısı
 • Sarılık
 • İştahsızlık
 • Halsizlik ve çabuk yorulma gözlemleme
 • Enerji düşüklüğü

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanması hastalığının altında yatan birçok sebep bulunmaktadır. Genellikle ilk olarak hastaların sağlıksız besinler tüketmesinden kaynaklanmaktadır. Sağlıksız tüketilen besinlerin içerisinde bulunan yağ oranının fazla olması, beslenme öğünlerin kısa olması ve dengesiz uyku düzeni gibi birçok faktör hastaların karaciğer yağlanması riskine yakalanmasında önemli rol oynamaktadır. Bu faktörlerin haricinde karaciğer yağlanması rahatsızlığa sebep olan nedenler aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Obezite
 • Hareketsiz ve düzensiz yaşam biçimi
 • Yüksek kolesterol
 • Gebelik
 • Toksin içerikli yiyeceklerin fazla tüketimi
 • Diyabet hastası olmak ve insülin direnci
 • Hızlı kilo verme ve alma
 • Tekrar olarak kullanılan ilaçlar

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer yağlanması hastalığına sahip olan hastaların bulunduğu durum ve hastalığın evresi göz önüne alınarak farkı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Obezite tanısı konulmuş karaciğer yağlanması hastalarına ilk olarak diyet ve düzenli aktivite ile egzersiz yapmaları önerilmektedir. Diyabet hastalarına ise ağızdan alınan diyabet önleyici ilaçlar ve insülin tedavisi yapılmalı kan şekeri ölçümü düzenli olarak takip edilmektedir. Genellikle hastalara uygulanan karaciğer biyopsisi uygulaması yapılarak hastalığın Evresine göre ilaç tedavisi uygulaması yapılmaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap