Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde genellikle her yaş grubundan meydana gelen ve sıkça rastlana bir rahatsızlıktır.

İdrar yolu enfeksiyonu günümüzde genellikle her yaş grubundan meydana gelen ve sıkça rastlana bir rahatsızlıktır. Genellikle idrar yollarında intihap bulunması durumunda enfeksiyon meydana gelmektedir. İdrar yolu enfeksiyonuna çoğunlukla alt idrar yollarında olmakta ve idrarın boşaltım yapacağı üretra ve mesane bölümünde rastlanmaktadır.

Halk arasında sistit olarak bilinen mesanede meydana gelen idrar yolu enfeksiyonu oldukça riskli olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu çoğunlukla üst idrar yollarında yani böbreklerde ve böbrekler ile mesane arasında bulunan üreter kanalında da görülmektedir. Bu bölümde meydana gelen enfeksiyonlar oldukça tehlikeli olmakta ve tedavi altına alınması gerekmektedir. Aksi takdirde böbreklere zarar vererek vücudun dengesini

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu genellikle bakteri ve intihaplardan dolayı meydana gelmektedir. Çoğunlukla üretrada bulunan ve insanın kendi dışkısından meydana gelen bakteriler olmaktadır. Bunların yanı sıra cinsel yol ile bulaşan virüs veya mantar gibi enfeksiyonlarda tedavi altına alınmaz ise idrar yolu enfeksiyonuna yol açmaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolları enfeksiyonunun belirtileri genellikle idrar yaparken yanma hissiz sık sık idrara çıkma, idrarını yaparken ağrı olarak görülmektedir. Bazı hastalarda hiç belirti olmaz iken bazı hastalarda çok yoğun ve ağrılı belirtilerin meydana geldiği gözlemlenmiştir. En sık rastlanan idrar yolları enfeksiyonunun belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • İdrarda kan
  • İdrar yaparken yanma ve acı hissiyatı
  • Sık sık idrara çıkma
  • İdrar debisinde zayıflık
  • İdrarını tutamama
  • Karın ve kasık ağrısı
  • Böbrekte ağrı ve hassasiyet
  • Ateş
  • Bulantı ve istiğfar
  • Halsizlik, yan ağrısı

İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

Alt idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar, hastanın belirtileri üzerine tani konularak tedavi işlemine başlanması mümkündür. Genellikle idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi yöntemi olarak ilaç ve antibiyotikler tavsiye edilmektedir. Antibiyotik tedavisi ile vücutta bulunan idrar yolu enfeksiyonunun rahatlıkla dışarı atılması mümkündür. İleri derecede idrar yolu enfeksiyon geçiren hastalarda antibiyotik tedavisinin dozunu artırılması önerilmekte ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir.

Ayrıca suya katılan ve tek kullanımlık olan ilaçlar ile de idrar yolları enfeksiyonu tedavi etmek mümkündür. Gebelerde, çocuk veya bebek hastalarda ve kronik rahatsızlığı olan hastalarda idrar yolu enfeksiyonunsa ilaç tedavisi, hastanın hastalığının düzeyine ve yaş seviyesine göre uygulanmaktadır. Gebe ve kronik hastalarda verilen antibiyotik ilaçların dozu düşük olmakta ve bebek hastalara damardan serum yolu ile tedavi uygulanmaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap