Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz Kuruluğu, göze gözyaşları tarafından yeterli sulanma sağlanmaması durumunda Ortaya çıkmaktadır.

Göz Kuruluğu, göze gözyaşları tarafından yeterli sulanma sağlanmaması durumunda Ortaya çıkmaktadır. Birçok sebeplerden dolayı göz yaşları göz nemlendirmez ve göz Kuruluğu meydana gelir. Göz yaşlarını yeteriz gelmesi ve göz kuruluğu günümüzde birçok hastada bulunan ve sık rastlanan bir durum olmaktadır. Çoğunlukla göz kuruluğunun iyileşme süresi kısa olmaktadır. Ancak hastalarda düşük ihtimalde dahi olsa kronik göz kuruluğu da görülebilir.

Göz kuruluğunun kronik olma sebebi yeterli miktarda göz yaşı üretimi olmaması ve gözde hızlı buharlaşma olmasıdır. Göz kuruluğu tedavi edilmez ise göz çevresinde iltihaplanmalara sebep olmaktadır. Göz Kuruluğu genellikle çevresel sebeplerden dolayı olmaktadır. Kronik olan göz Kuruluğu’ nun ise altında başka sebepler yatmaktadır. Göz bezlerinde ve göz çevresinde bulunan çeşitli hastalıklar ve alerji durumları kronik göz Kuruluğuna sebep olmaktadır. Göz Kuruluğuna birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Göz kuruluğu yaşayan hastaların mutlaka bir hekim tarafından tedavi altına alınması gerekmektedir.

Göz Kuruluğu Belirtileri Nelerdir?

Göz kuruluğu bulunan hastaların belirtileri genellikle aynı olmaktadır. Bazı hastalarda yoğun belirtiler yaşanırken, bası hastalarda hiç belirti seyir edilememektedir. Göz kuruluğu ciddi bir hastalık olmakta ve göstermiş olduğu semptomlar ileri düzeye gelmeden mutlaka hastaneye başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde göz kuruluğu hastanın hayat kalitesini düşürüp rahatsızlık hissiyatı yaşatmaktadır. Göz kuruluğu hastalığının sık görülen belirtiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Gözde oluşan batma, kaşıntı ve yanma hissiyatı
  • Göz içinde ve kenarında mukus oluşumu
  • Işığa karşı duyarlılık
  • Gözlerde kızarıklık
  • Lens kullanımında zorluk
  • Gece araba kullanımında zorluk
  • Bulanık görme ve yorgunluk hissiyatı

Göz Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kuruluğu tedavisine başlamadan önce mutlaka hastaların uzman bir hekim tarafından göz muayenesi yapılarak, çeşitli uzman makineler ve tetkikler sonucunda teşhis konulmuş olması gerekmektedir. Göz Kuruluğu tedavisinde ilk olarak doktorlar hastalığın düzeyini ve enfeksiyon olup olmadığına, iltihap kapıp kapmadığına bakmaktadır. Göz doktorları genellikle göz Kuruluğu yaşayan hastalara ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Gözün sulamasına yardımcı göz damlaları vermekte ve gözlem altında kullanılmasını tavsiye etmektedir. Enfeksiyon ve iltihap bulunan kuru göz hastalığının tedavisi için uzman doktorlar tarafından antibiyotik içeren göz damlaları veya ağız yolu ile alınan antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır. Ayrıca bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra hastalar mutlaka gözlerini güneş ışığından gözlükler ile korumakta ve klima rüzgarına maruz kalmamaya özen göstermektedir. Ayrıca gözleri yormaktan kaçınmalı, uzun süreli TV, telefon ve bilgisayar kullanımından uzak durulması gerekmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap