Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Göz Kanlanması Nedir?

Göz insan vücudunda bulunan ve görme işlemi yapan en önemli organlardan biridir.

Göz insan vücudunda bulunan ve görme işlemi yapan en önemli organlardan biridir. Gözün yapısında bulunan sklera olarak anılan beyaz kısım, konjonktiva adıyla anılan ince, berrak bir yapı ile kaplanmıştır. Gözün yapısında bulunan bu doku içerisinde ince ve küçük kan damarlarının yer almaktadır. Konjonktiva, yapısında bulunan ince ve küçük kan damarları sebebiyle çok hassastır. Herhangi bir hasar anında kolaylıkla kırılmakta ve hatta patlayabilmektedir. Hasar anında damarlar zarar görür ise kan dışarı sızar ve göz ile konjonktiva arasındaki bölüme doğru gelir.

Meydana gelen bu kan sızıntısı sebebiyle gözün gözle görülür kısmında kırmızılılar görünmektedir. Tedavi altına alınmadığı süre boyunca kan miktarının artmasına bağlı olarak gözde şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Göz Kanlanmasında bazen hasar meydana gelmeden de oluşabilir. Gözde bulunan kılcal damarların çeşitli sebeplerden dolayı kan toplanması ve bunun sonucunda damarların genişlemesi de göz Kanlanmasına sebep olmaktadır. Gözde küçük boyutlarda yer alan bu damarlar, kılcal damarların genişlemesi ile gözle görülür konuma gelir ve gözde kanlanma olayı görülmektedir. Göz Kanlanması sırasında çoğunlukla hastalarda ağrı veya görme bozukluğu Meydana gelmez, belirli bir süre zarfında kendiliğinden iyileşmesi mümkündür.

Göz Kanlanması Belirtileri Nelerdir?

Göz Kanlanması olayı tüm yaş grubu hastalarının başıma gelebilecek bir olaydır. Genellikle göz kanamasının En yaygın ve tüm hastalarda seyir gösteren belirtisi gözün beyaz bölümünde bulunan damarlı ve kanlı görünüm olmaktadır. Bunun haricinde göz kanamasının en sık rastlanan belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Gözde meydana gelen kaşıntı hissiyatı ve tahriş
  • Gözün beyaz bölümünde kızarıklık görünümü
  • Gözün daha dolgun görünmesi
  • Gözde Meydana gelen ağrı
  • Görme zorluğu ve bulanık görüntü kalitesi
  • Işığa karşı duyarlılık hissiyatı
  • Göz şişmesi
  • Gözde kanlı görünüm

Göz Kanlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göz Kanlanması hastalarına teşhis koyulduktan sonra çeşitli tedavi yöntemleri hastalara uygulanmaktadır. Genellikle hastalara göz damlaları tavsiye edilmektedir. Kuru göze sahip hastalara göz yaşartıcı damlalar, şişlik bulunan hastalara Steroid göz damlaları, ağrısı bulunan hastalara ağrı kesici içeriği bulunan göz damlaları, gözde bakteri bulunan hastalara enfeksiyonun geçmesi için antibiyotik içerikli göz damlaları ve viral enfeksiyon olan hastalar için antiviral göz damlaları tedavisi uygulanmaktadır.

Bu yöntemlerin yanı sıra hastanın gözünde bulunan damarlarda ciddi hasarlar meydana gelmiş ise lazer tedavisi uygulanmaktadır. Göz kısmında biriken kan var ise genellikle göze cerrahi işlem uygulanmaktadır. Göz Kanlanması Tedavisinin mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılması önerilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap