Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Geniz Eti Nedir?

Geniz eti, görüşte üzüm salkımı gibi şekli bulunan ve vücutta burun ile boğaz arasında yer alan bir doku olmaktadır.

Geniz eti, görüşte üzüm salkımı gibi şekli bulunan ve vücutta burun ile boğaz arasında yer alan bir doku olmaktadır. Geniz eti insan sağlığı için oldukça önemli olmaktadır. Vücutta bulunan görevi ise vücuda burundan giren bakteri ve virüs gibi mikropları yakalamaktır. Bunun yanı sıra vücuda giren mikroplardan korunmak için yardımcı antikor maddeler üretmektedir.

Genellikle çocuklardan meydana gelen geniz eti büyümesi sorunu için doktorlar geniz eti ameliyatı ç tavsiye etmektedir. Erkek tanı ile hastalık ilerlemeden yapılan geniz eti ameliyatı sonucunda çocuklarda rahatsızlanma gözle görülür oranda azalır ve vücuda herhangi bir zararı olmaz. Geniz etinin yaptıgı görevleri boğaz da bulunan başka organlar da rahatlıkla yürütmektedir.

Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Geniz eti büyümesi sorunu genellikle çocuklarda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu sebepten dolayı her çocukta farklı belirtiler seyir edilebilir. Bazı çocuklarda çok az belirti olurken bazılarında ise yaşanan belirtiler yoğun ve fazla miktarda olduğu gözlemlenmiştir. Günümüzde rastlana en yaygın geniz eti büyümesi belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Uyku esnasında Horlama
  • Nefes alırken hırıltılı şeklinde ses çıkması
  • Burundan zor nefes alma
  • Devamlı ağızdan nefes alma
  • Burun tıkalı gibi genizden gelen konuşma
  • Uyku apnesi ( uykuda bir kaç saniye nefesini tutma)

 Geniz Eti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Geniz eti büyümesi tedavisi yapılmadan önce ilk olarak hastalara doktor teşhis koymak gerekmektedir. Doğru tanı koyulan hastalara tedavi yöntemleri hastanın seyir durumuna ve belirtilerin ilerleme derecesi göz önüne alınmaktadır. İltihaplı geniz eti büyümesi tanısı konulan çocuklara ilk olarak antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Çocuklarda görülen geniz eti büyümesi eğer hastada çok ciddi belirtiler ve agrılı semptomlar yaşatmıyor ise bir süre kendiliğinden geçmesi için beklenmekte ve sürekli kontrolü bir şekilde doktor gözetiminde bulunması gerekmektedir. Çok ciddi belirtiler yaşayan ve hayat kalitesini oldukça olumsuz etkileyen geniz eti büyümesi hastalarına genellikle uzman doktorlar tarafından geniz eti ameliyatı önerilmektedir. Oldukça basit ve fazla acılı bir işlem olmadığından dolayı hastaların ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça kısa olmaktadır.

Geniz Eti Ameliyatına Hangi Durumlarda Karar Verilir?

Geniz Eti büyümesi genellikle her çocukta yaşanan ve kolay Tedavisi bulunan bir hastalıktır. Çoğunlukla hastalarda bulunan geniz eti kendiliğinden küçülmektedir. Ancak bazı çocuklarda hastalığın belirtileri ağır seyir edilmektedir. Genellikle bu tip hastalara geniz Eti ameliyatı önerilmektedir. Geniz eti ameliyatının önerildiği durumlar aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Uyku apnesi
  • Konuşmada güçlük ve bozukluğu
  • Sürekli tekrar eden geniz eti iltihabı
  • Nefes almada zorluk

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap