Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Diyabet (Şeker Hastalığı) nedir?

Hastalara diyabet hastası teşhisi koymadan önce, şikayet üzerine başvuran hastanın belirtileri ve aile yasak öyküsü ele alınmalıdır.

Film ve dizilerde son yıllarda psikolojik rahatsızlıkların gösterilmesinin artmasıyla izleyicilerde ne tür hastalıkların olduğunu araştırmaya başladı. Bu hastalıklardan birisi de konversiyon bozukluğudur. Peki, ismini sıklıkla duyduğumuz bu rahatsızlık tam olarak nedir?

Günümüzde neredeyse en çok rastlanan ve halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen Diabetes Mellitus hastalığı kanda bulunan glukoz miktarının yükselmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kanda bulunan şeker miktarının normların üzerine çıkması sonucunda hastaların idrar kültürlerinde şekere rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda neredeyse 11 kişiden 1 i günümüzde diyabet hastası olmaktadır. Şeker hastalığı tedavi altına alınmadığı sürece oldukça ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Oldukça ölümcül olan bu hastalık vücutta bulunan diğer organlarda zarar vermektedir. Böbreklere, boşaltım sistemine, ayaklara ve göz gibi birçok organa zarar vermesi mümkündür. Ayrıca şeker hastaları için şekerinin yükselmesi ve düşmesi oldukça riskli olmaktadır.

Diyabet (Şeker Hastalığı) Belirtileri Nelerdir?

Seker hastalığına sahip olan insanlarda farklı farklı belirtilere rastlamak mümkündür. Şeker hastalarında görülen en yaygın belirtiler genellikle yemek miktarının aşırı fazla olması, doyumsuzluk hissi, ağızda kuruma oluşması, sık tuvalete gitme ve fazla miktarda su içme isteği olmaktadır. Şeker hastalarının genelinde görülen yaygın belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Deride meydana gelen kuruma hissi ve meydana gelen kaşıntı
  • Ağızda koku olması
  • Vücutta yaşanan halsizlik ve yorgunluk hissi
  • Hızlı ve istem dışı kilo kaybı
  • Görme hassasiyeti ve bulanık görme
  • Ayaklarda uyuşma, karıncalanma ve ağrı hissiyatı
  • Vücutta meydana gelen yaraların iyileşme süresinin uzaması

Diyabet ( Şeker Hastalığı) Teşhisi Nasıl Konulur?

Hastalara diyabet hastası teşhisi koymadan önce, şikayet üzerine başvuran hastanın belirtileri ve aile yasak öyküsü ele alınmalıdır. Ardından belirtiler doğrultuda hastanın şikayetlerinin fazla olması ve şeker hastası olabileceği ihtimaline karşın bazı testler yapılmaktadır. Hastalara yapılan açlık kan şekeri ölçümü, HbA1C testi ve şeker yükleme testleri tavsiye edilmektedir. Yapılan testler doğrultusunda çıkan sonuçlar, sağlıklı bireylerde olan sonuçlar ile karşılaştırma yapılarak teşhis konulmaktadır.

Diyabet ( Şeker Hastalığı) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Şeker hastalarına uygulanacak olan tedavi yöntemleri hastalığın ilerleme boyutuna göre farklılık göstermektedir. Tıp 1 diyabet çeşidinde bulunan hastalara genellikle insülin tedavisi ve tıbbi beslenme programı tedavisi tavsiye edilmektedir. Bu hastalar hem diyet programına uyarak hem de doktor tarafından belirlenen insülin dozuna uyarak tedavi yapılmaktadır.

Tip 2 diyabet çeşitli hastaların tedavisinde genellikle antidiyabet ilaçlar kullanılmakta ve gözetim altında olmaktadır. Şeker hastaları, hastalığın ileri seviyesinde ise haftada 1 veya 2 kez doktor gözetiminde diyaliz makinesine bağlanmaktadır. Şeker hastalarının mutlaka doktora gözetimi altında tedavilerinin yapılması ve arada alınan testler ile ilaçların dozunda artma ve azaltma yapılmaktadır

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap