Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı, çoğunlukla bilinmeyen sebeplerden dolayı böbrek kanallarının bulunduğu yerde minerallerin birleşmesi ile oluşan yapıya denmektedir.

Böbrek taşı, çoğunlukla bilinmeyen sebeplerden dolayı böbrek kanallarının bulunduğu yerde minerallerin birleşmesi ile oluşan yapıya denmektedir. Böbrek taşı genellikle halk arasında sıkça karşılaşılan bir hastalık olmaktadır. Genellikle erkek hastalarda, bayan hastalara göre 3 katı fazla oranda görülmektedir. Günümüzde böbrek taşı hastalığının tedavisi bulunmaktadır, fakat tedavi sonrasında tedbir alınmaz ise böbrek taşının tekrar üreme ihtimali bulunmaktadır.

Böbrek taşı hastalığına tüm yaş gruplarında rastlamak mümkündür. Ancak yaygın olarak 30 yaş ve üzeri bireylerde daha fazla hastalığın bulguları belirlenmiştir. Böbrek taşı hastalığı olan hastaların ağrıları olmasa dahi, hastalığı mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde böbrek kanallarında tıkanma yaşayan hastalarda böbrek basıncı sonucunda organlara zarar verme olasılığı çok yüksektir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı hastalığı genellikle tüm yaş gruplarında görülmektedir. Yaygın olarak hastalarda ortaya çıkan belirtiler sistemli göğüs ağrısı, karın, sırt ve bel bölgelerinde meydana gelen ağrılar olarak bilinmektedir. Böbrek taşı rahatsızlığı geçiren hastalarda en dik görülen belirtiler genellikle bulantı ve kusma olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca idrar da kan bulgusuna rastlamak da böbrek taşı hastalığının ana sebeplerine işaret eden sebeplerdendir.

Böbrek Taşının Sebepleri Nelerdir?

Böbrek taşı hastalığına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Böbrek taşı hastalığının ana sebebi genellikle net olarak bilinmemekte fakat, böbrek taşı hastalığına neden olacak anormallikler bulunmaktadır. Böbrek taşı hastalığı bulunan kişilerde genellikle ilk olarak aile yaşam öyküsünde böbrek rahatsızlığı olup olmadığı esas alınmaktadır. Özgeçmişte herhangi bir bireyin böbrek taşı hastalığının olması, böbrek tas olmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden hariç böbrek taşı hastalığına neden olan en yaygın sebepler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Gut hastası olmak
  • Kronik bağırsak yolu rahatsızlıkları
  • Obezite
  • Sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonu
  • Fiziksel aktivite azlığı
  • Böbreklerde başta bir hastalığın bulunması
  • Doğumsal böbrek rahatsızlıkları

Böbrek Taşı Nasıl Anlaşılır?

Böbrek taşı rahatsızlığı ile başvuran hastalarda genellikle ilk olarak hastanın yaşadığı şikayetler göz önüne alınmaktadır. Böbrek taşı Belirtileri yaşayan ve ağrı yaşayan hastalara tam teşhis koymak amacıyla bazı laboratuvar testleri yapılmaktadır. Yapılan testler sonucunda ortaya çıkan tetkiklere göre böbrek taşı teşhisi konulmaktadır. Böbrek taşı hastalığının kesin tanısını koymak için yapılan testler; röntgen, bilgisayarlı tomografi (BT), idrar analizi, ultrasonografi ve üreteroskopi olmaktadır.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı’ nın tedavisi için öncelikle hastanın, hastalık süreci göz önünde bulundurulmalıdır. Böbrek taşı rahatsızlığının hangi konumda olduğu, hastalığın başlangıç evresi olup olmadığı araştırılmalı ve bu doğrultuda çeşitli ilaç tedavileri ve bol su tüketimi tedavisi uygulanmaktadır. Böbrek taşının boyutu ilaçlar ile erimeyen miktarda ise ESWL isimli şok dalgaları ile taş kırma tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra idrar yolları ile yapılan RIRS cerrahi tedavi yöntemi sayesinde taş kırma işlemi gerçekleştirilir. Bu yöntemler ile böbrek taşının tedavisi yapılamayan hastalara uzman doktorlar tarafından kapalı böbrek taşı önerilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap