Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Bağırsak düğümlenmesi günümüzde birçok insanda görülen ve yaygın olarak her yaş grubundan meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Bağırsak düğümlenmesi günümüzde birçok insanda görülen ve yaygın olarak her yaş grubundan meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bağırsakta oluşan tıkanmaların sonucunda, sindirim sisteminde yaşanan problemlerin sebep olduğu bağırsak düğümlenmesi hastalığı, vücutta bulunan ince ve kalın bağırsaklarda meydana gelmektedir. Bağırsak düğümlenmesi hastalığına en önemli etken yeme içme bozukluğu olarak bilinmektedir.

 Bağırsak düğümlenmesi için hastanın yediğine içtiğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bağırsak düğümlenmesi rahatsızlığı vücuda oldukça zarar verebilecek, riskli bir hastalık olmaktadır. Bağırsak düğümlenmesi olan hastalara uzman doktorlar tarafından tıbbi müdahale yapılmakta ve takibe alınmaktadır. Genellikle tekrarlanması düşük ihtimalde olmakta, bunun yanı sıra ilaç ile tedavisi de mümkün olmaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesine Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi hastalığı günümüzde yaygın olarak görülen ve oldukça riskli sağlık problemlerine yol açan bir rahatsızlıktır. Günümüzde bu kadar sık rastlanan bağırsak düğümlenmesi rahatsızlığına sebep olan en önemli faktör beslenme bozukluğu olmaktadır.

Hastanın düzensiz ve fazla yemek yemesi sebebiyle yiyeceklerin bağırsakta öğütülmesi zorlanmakta ve bu sebepten dolayı bağırsaklarda düğümlenme olayı meydana gelmektedir. Bağırsak düğümlenmesi için bağırsakların düzenli olarak çalışması ve görevini yerine getirmesi gerekmektedir. Bağırsakların çalışmasını için mutlaka beslenme şekli olarak Lifli gıdalara yer verilmeli ve müshil kullanılması önerilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi her grubuna oldukça risk barındıran bir hastalıktır. Bu sebepten dolayı her hastada farkı komplikasyonlar ile seyir etmekte ve farklı tedavi şekilleri uygulanmaktadır. Bağırsak düğümlenmesi hastalığına sahip olan hastalarda görülen en yaygın belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Anlık ve aşırı derecede ağrılı şeklinde meydana gelen karın krampları
 • Karın bölgesinde şişlik oluşması
 • Gaz ve gaita yapmada zorluk
 • Bulantı ve istiğfar
 • Sıvı kaybı
 • Dışkıda kan rastlanması
 • Ateş
 • Bebeklerde huzursuzluk ve yüksek ateş
 • İştahsızlık, emme sorunu
 • Ağlama atakları geçirme
 • Yoğun ishal

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisinde Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi hastalarından şüphelenilen hastalara öncelikle tam teşhis koymak için kolonoskopi, röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi ( BT), kan testi ve dışkı testleri yapılmaktadır. Yapılan testlerin ardından bağırsak düğümlenmesine sahip olan hastalara bağırsaklarda bulunan tıkanıklığın açılması ve eski görevlerine devam etmesi sebebiyle cerrahı işlem uygulanmaktadır.

Uygulanan yöntemler genellikle hastanın hastalığının durumuna göre kapalı veya açık tıbbi müdahale şeklinde yapılmaktadır. Yapılan cerrahi tedavi yönteminin ardından hasta takibe alınarak gerekirse çeşitli ilaç yöntemleri ile hastalığın tekrar seyir etmemesi için önlemler alınmaktadır.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap