Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Altıncı Hastalık Nedir?

Altıncı Hastalık genellikle 6 ay ve 2 yaş aralığında bulunan çocuklarda ortaya çıkan bir herpes grubu virüslerinin sebep olduğu akut, döküntülü bir çeşit çağın hastalığı olmaktadır.

Altıncı Hastalık genellikle 6 ay ve 2 yaş aralığında bulunan çocuklarda ortaya çıkan bir herpes grubu virüslerinin sebep olduğu akut, döküntülü bir çeşit çağın hastalığı olmaktadır. Genellikle altıncı Hastalık çocuklara kreş, ana okulu, park gibi alanlardan bulaşmaktadır. Sıklıkla çocuklarda rastlanan altı hastalığa nadiren de olsa yetişkin bireylerde de göründüğü rastlanmıştır. Altıncı Hastalık genellikle vücutta yüksek ateşe sebep olmakta ve bunun sonucunda cilde yayılan kırmızı döküntülere yol açmaktadır. Genellikle altıncı hastalık uzman doktorlar tarafından önerilen İlaçlar ve kremler ile tedavi altına alınmaktadır.

Altıncı Hastalık Neden Olmaktadır?

Altıncı hastalığa sebep olan herpes virüsleridir. Uçuk etkisinin fazla olduğu herpes virüsünde yer alan bazı mikroplar sonucunda ortaya çıkmaktadır. En önemli etken, herpes virüsü 6 veya herpes virüsü 7 olarak bilinmektedir.

Altıncı Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Roseola ile birlikte enfekte olan hastaya yapılan temas sonucunda altıncı Hastalık virüsü bulaşmış olmaktadır. Hastalığın bulaşma evresinin ardından enfeksiyon belirtilerinin kendini göstermesi yaklaşık olarak 15 günü bulmaktadır. Altıncı hastalıklara meydana çıkan belirtilerde ilk olarak genellikle anlık yükselen ve 38 dereceyi geçen en az 3 ila 5 dün arasında devam eden yüksek ateş olmaktadır. Ardından hastada boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük, boyun bölgesinde şişmiş lenf düğümleri gibi belirtiler meydana gelmektedir.

Bu belirtilere ek cilt döküntüleri en çok bilinen belirti olmaktadır. Ateş düşmesinin ardından ciltte küçük pembe leke şeklinde döküntüler meydana gelmektedir. Genellikle ciltte meydana gelen döküntüler Sırt, karın ve göğüs bölümünde başlayarak yüze , kol ve bacaklara kadar yaygın bir şekilde uzanmaktadır. Altıncı Hastalık geçiren bebeklerde görülen belirtiler; ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, gözünde şişlik, ateş ve ciltte döküntü olmaktadır.

Altıncı Hastalığın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastanın şikayetleri doğrultusunda tanı konulan altıncı Hastalığın tedavisi genellikle aile hekimlerin veya uzman çocuk doktorları tarafından yürütülmektedir. Genellikle Doktorlar hastalara bol bol yatak istirahati, fazla miktarda sıvı alımı veya su tüketimi, nemli hava, ateşin düşmesi için ilaç tedavisi gibi yöntemler tavsiye etmektedir.

Altıncı Hastalıkta ateş oldukça önemli rol oynamaktadır. Mutlaka ateşin düşürülmesi için ilaç tedavisi uygulanmalı ve ateş kontrol altına alınmalıdır. Altıncı Hastalıkta meydana gelen cilt döküntüleri için genellikle doktorlar bir tedavi yöntemi uygulamamaktadır. Ciltte bulunan döküntüler kendiliğinden geçmektedir. Tıbbi olarak bilinenlere göre altıncı Hastalığın herhangi bir ilacı bulunmamaktadır. Hastaların ateşine dikkat edilmesi ve sadece ateş yönünden ilaç verilerek tedavi yöntemi yapılması mümkündür.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap