Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Akut Bronşit Hastalığı Nedir?

Birçok hastada akut bronşit hastalığının ileri seviyeye ulaşması sonucunda hava keseciklerinde dolma meydana gelir.

Bronşiol olarak da bilinen bronşit hastalığı Halk arasında sıkça rastlanan ve genellikle kış mevsiminde ve ilkbahar aylarında hastalarda artış yaşanan bir hastalıktır. Bronşit, bronşiol ismiyle anılan küçük hava keseciklerinin enfeksiyon kapması sonucunda oluşur. Hava keseciklerinin enfeksiyon kapması ile iltihaplanma meydana gelir ve hava keseciklerinde daralma problemi meydana gelir. Bunun sonucunda akciğer kapasitesinde yüksek oranda azalma meydana gelir.

Bronşit genellikle alt solunum yollarında oluşan ve akciğerde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Çoğunlukla 2 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Yaygın olarak görülme şeklinden dolayı akut bronşit hastalığı olarak anılmaktadır. Bronşit hastalığı genellikle viral patojenler ve respiratuvar sinsisyal virüsü sebebiyle oluşmaktadır. Mutlaka tedavi altına alınması gereken önemli bir hastalıktır.

Akut Bronşit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bronşit hastalığının belirtileri genellikle kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla bronşit hastalığı üst solunum yollarında meydana gelen enfeksiyon sonucunda ortaya çıkan belirtiler olmaktadır. Çoğunlukla ilk rastlanan bulgular; hapşırma ve burun akıntısı olmaktadır. Ardından hastalarda, bronşiollerde meydana gelen enflasyonun artması sebebiyle yüksek ates ( 39°- 40° ) ve iştahsızlık belirtileri görülmeye başlanmaktadır.

Birçok hastada akut bronşit hastalığının ileri seviyeye ulaşması sonucunda hava keseciklerinde dolma meydana gelir. Bunun sonucunda tıkanıklık miktarında artış gözlemlenir ve solunum sıkıntısı meydana gelir. Solunum sıkıntısı, akut bronşit hastalığının en belirgin belirtilerden biri olmaktadır. Hastalarda yaşanan solunum sıkıntısı sebebiyle anlık olarak meydana gelen öksürük krizleri ç yaşanmaktadır. Akut bronşit hastalığının en çok rastlanan belirtileri ise solunum seslerinde hırıltılı ve hışırtı meydana gelmesidir.

Akut Bronşit Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut bronşit hastalığının tedavisine başlanmadan önce uzman hekimler tarafından hastalık belirtileri seyir eden hastalara gerekli tetkik ve tahliller aracılığıyla tanı konulması gerekmektedir. Akut bronşit hastalığı teşhisi koyulan hastalara hastalığın azaltıcı ve rahatlatıcı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Öncelikle hastada bulunan oksijen seviyesini normal miktara döndürmek ve solunumda yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla bronkadilatatör ajanlarla tedavi yöntemi uygulaması başlatılmalıdır.

Yapılan bu tedavi yöntemi ile herhangi bir olumlu sonuç alınamayan hastalarda tekrarlayan solunum atak sıkıntıları ve ağır bronşit belirtileri yaşanmaktadır. Bu durumla kortikosteroidlerin antienflamatuvar etkisinden faydalanmak mümkündür. Bu yöntemlerin haricinde akut bronşit hastalığının tedavisinde uzman doktorlar tarafından verilen ilaçların kullanımı oldukça etkili olmaktadır. Uzman hekimler tarafından hastalara verilen ilaçların mutlaka düzenli bir şekilde kullanılması gerekmekte ve hastalığı atlatan hastaların düzenli olarak doktora akciğer takibi yaptırmaları tavsiye edilmektedir.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap