Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Otitis media , kısaca halk arasında orta kulak iltihabı olarak geçen ve günümüzde sıkça rastlanan bir hastalıktır.

 

Otitis media , kısaca halk arasında orta kulak iltihabı olarak geçen ve günümüzde sıkça rastlanan bir hastalıktır. Orta kulak iltihabı, kulak zarının arka bölümünde sıvı birikimi sonucunda orta kulak bölümünde kızarıklığa, şişliği ve ağrıya sebep olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Orta kulak iltihabı yaşanan hastalarda en yaygın olarak görülen belirti kulakta seyir eden ağrıdır.

Hastalığın ilerlemesini durumunda kulakta şiddetli ağrıya ek şişme ve kızarma meydana gelir. Orta kulak iltihabı, hastalarda işitme kaybı ve kuşak zarının delinmesi gibi durumlar oluşabilmektedir. Kulak zarının delinmesi sonucunda kulakta bulunan iltihap dışarı akmaktadır. Orta kulak iltihabı bazen hiç belirti göstermeden yıllar boyu bulunabilir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olmaktadır?

Orta kulak iltihabına neden olan sebepler genellikle soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlar ile kulakta mukus oluşması sonucunda olmaktadır. Östaki borusunda oluşan şişlik olması sebebiyle oluşan mukus dışarı atılmaz ise intihaplaşma olur ve orta kulak enfeksiyonu meydana gelir. Orta kulak iltihabının bir diğer nedeni ise büyüyen adenoid’ in östaki tüpünü tıkamasıdır. Geniz eti büyümesi sürekli tekrarlanıyor ve sık sık orta kulak iltihabına sebep oluyor ise ameliyat tavsiye edilmektedir.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı olan hastalarda en çok görülen belirti kulak ağrısıdır. Çoğunlukla hastalarda akut döneminde şiddetli kulak ağrıları yaşandığı gözlemlenmiştir. Hastalığın şiddetinin artması ile birlikte ateş ve işitme problemi sorunu yaşanmaktadır. Ayrıca intihap akışı sebebiyle orta kulak da şişme meydana gelir. Orta kulak iltihabı yaşanan hastalarda ortak olarak meydana gelen belirtiler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Şiddetli kulak ağrıları
  • Yüksek ateş ( 39°- 40 °)
  • Vücutta halsizlik
  • Baş dönmesi ve denge problemi
  • Orta kulağa sıvı dolması sebebiyle işitme azlığı
  • Kulak zarının delinmesi
  • Kulakta akıntı

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı tedavisi genellikle kendiliğinden geçen bir hastalık olabilmektedir. Ancak hastanın ateşi var ise ateş düşürücü ilaçlar tavsiye edilmektedir. Yoğun Orta kulak iltihabı yaşayan hastaların bir uzman doktor tarafından kulağın içinde yer alan intihap temizlenir ve tekrarlanmaması için antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır.

Bunlara ek Hastanın burnunun açıklaması ve östaki borusunun refaha kavuşması için çeşitli ilaçlar verilmektedir. Genellikle sprey ve antibiyotik ilaç kullanımı önerilmektedir. Ancak bazı hastalarda orta kulak iltihabı ağrısı çok şiddetli olmakta ve risk barındırmaktadır. Bu gibi durumlarda bir uzman doktor tarafın kulak zarı çizilir ve kulak zarında delik olmasını önlenmiş olur.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap