Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Mastit Nedir?

Mastit, genellikle emziren bayanlarda meydana gelen intihap sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

 

 Mastit, genellikle emziren bayanlarda meydana gelen intihap sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Emziren bayanlarda meydana gelen göğüslerde kızarıklık, şişme ve sertleşmesi gibi durumlar oluşmaktadır. Bu olaylardan dolayı aşırı derecede ağrı ve göğüslerde intihaplaşma olmaktadır. Bayanlarda görüldüğü üzere erkeklerde’ de düşük orana dahi görülme ihtimali bulunmaktadır. Genel olarak mastit, göğüslerde meydana gelen intihaplaşma sonucu oluşan ağrı ve enfeksiyon durumudur. Mastit olan hastalar, mutlaka uzman bir doktora başvuru yapmalı ve mastit ilerlemeden ilaç ile tedavi altına alınmalıdır.

Mastit Belirtileri Nelerdir?

 Mastit, genelde hastalarda anlık olarak belirti göstermektedir. Uzun süreli bir hastalık olmamakta, anlık olarak oraya çıkan ve şiddetli ağrı, yanma, göğüslerde ateş ve sertlik gibi belirtileri olmaktadır. En yaygın olarak görülen mastit belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Göğüslerde ateş
  • Göğüslerde oluşan şişlik ve hassasiyet
  • Göğüslerde derinin kalınlaşması ve kaşıntı problemi
  • Göğüslerde kızarıklık
  • Göğüslerde bölgesel şişlik
  • Göğüs uçlarında yara
  • Emzirme sırasında ve genel olarak devam eden şiddetli ağrı

 Mastit Neden Olur?

 Göğüslerde bulunan süt üretimi sağlayan ve süt üretimini göğüs ucuna taşıyan kanallarda meydana gelen tıkanıklık sonucundan mastit oluşmaktadır. Emziren kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. Mastit sonucunda oluşan süt tıkanması tedavi altına alınmaz ise enfeksiyon riskini doğurur. Mastit hastalığının bir diğer sebebiyle ise göğüs ucunda meydana gelen çatlama yoluyla göğüse süt bakterisi veya normal bakterilerin girip, üremesi sonucunca mastit enfeksiyonu meydana gelebilir.

 Mastit Tedavisi Nedir?

 Mastit tedavisinde ağrı kesici ve antibiyotik ilaçlar önemli rol oynamaktadır. Uzman bir doktor tarafından yapılan muayene sonrasında mastit teşhisi konulan hastalara, mastit evresine göre ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Doktor tarafından verilen ilaçların mutlaka sabah ve akşam aynı saatlerde alınması, tedavinin başarılı bir şekilde ilerlemesinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca Doktorlar, ilaç tedavisini yanı sıra hastaya göğüste meydana gelen şişliğin azalması ve süt akışının normale dönmesi için belirli aralıklarla sıcak ve soğuk komplikasyon yapılmasını önermektedir.

 Sıcak suyla göğsü ovalamak, yukarıdan aşağıya doğru itme hareketi yapmak tıkanan süt kanallarının açılmasında önemli rol oynamaktadır. Tüm bu tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı ve göğüslerde aşırı ağrı, şişkinlik ve ateş belirtileri yaşayan hastalar için cerrahi yöntemler tavsiye edilmektedir. Hastanelerde bulunan kuvvetlidir vakum gücüne sahip makineler ile süt sağma işlemleri yapılmalı, damarlarda halen tıkanıklık mevcut ile uzman doktorlar tarafından iğne yöntemi ile göğüslerdeki damarların açılması amaçlanmaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap