Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Göz Enfeksiyonu Nedir?

Göz enfeksiyonu, halk arasında sıkça görülen ve oldukça riskli olan bir enfeksiyon türüdür.

Göz enfeksiyonu, halk arasında sıkça görülen ve oldukça riskli olan bir enfeksiyon türüdür. Genellikle göze temas eden bakteri, mantar vb. virüslerden dolayı meydana gelmektedir. Gözde meydana gelen enfeksiyonlar bölgesel de olabilmekte, komple gözde de etkisinin gösterebilmektedir. Her iki göz içinde enfeksiyon olma ihtimali bulunmaktadır. Yaygın olarak görülen göz enfeksiyonları; konjonktivit, arpacık,blefarit, Orbital selülit, keratit, dakriyosisit olmaktadır.

Göz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz enfeksiyonu belirtileri genellikle hastadan hastaya ve enfeksiyon türüne göre farklılık göstermektedir. Göz Enfeksiyonları belirtileri ufak dahi olsa oldukça önemli olmaktadır. Gözlerde meydana gelen ağrı, kızarıklık ve kaşıntı olsa dahi mutlaka göz ardı edilmeden uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir. En yaygın olarak meydana gelen göz enfeksiyonu belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Gözlerde meydana gelen ağrı hissi ve rahatsızlık problemi
 • Gözlerde enfeksiyondan dolayı oluşan kaşıntı
 • Işıklı ortamlarda gözlerde hassasiyet meydana gelmesi
 • Sürekli olarak gözlerde yanma hissi yaşanması
 • Gözlerde rahatsızlık derecesinde cisim batma hissiyatı
 • Gözlerde meydana gelen anlık sulanma problemleri
 • Gözlerde şişkinlik ve kaşıntı sebebiyle oluşan tahriş
 • Gözlerde yapışkan sıvının salgılanması

Göz Enfeksiyonu Sebepleri Nelerdir?

Göz enfeksiyonlarının birden çok sebebi bulunmak. Genellikle hastalarda meydana gelen göz enfeksiyonları hastanın göz bakımına dikkat etmemesi, göz enfeksiyonlarına sebep olacak ortamlarda gözleri koruması gibi nedenlerden dolayı oluşmaktadır. Göz enfeksiyonu sebepleri genellikle kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Her yaş grubunda göz enfeksiyonu rahatsızlığına rastlamak mümkündür. En yaygın olaraktan görülen göz enfeksiyonu sebepleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

 • Ellerimizden veya eşyalardan göze temas eden virüsler
 • Bakterilerin göze temas etmesi
 • Şampuan, sabun ve Krem gibi göze temas edip tahriş eden maddeler
 • Gözün kir, duman, toz ve hamur klorüne mağdur kalması
 • Gözün polen ve bazı kontakt lenslerin alerji yapması
 • Kişinin bünyesinden dolayı meydana gelen göz enfeksiyonları

Göz Enfeksiyonu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz enfeksiyonu yaşanan hastalara uygulanan tedavi yöntemleri genellikle hastadan hastaya Göstermektedir. Göz enfeksiyonun hastalığının derecesine göre tedavi yönteminin şekli belirlemektedir. Alerjik nedenlerden dolayı meydana gelen göz enfeksiyonlarında genellikle ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Uzman doktorlar tarafından reçeteye yazılan antibiyotik göz damlaları ve merhemler kullanılmaktadır.

Viral sebeplerden dolayı oluşan göz enfeksiyonlarına genellikle antiviral göz damlaları ve intihapı azaltmak için Steroid göz damlaları hastalara tavsiye edilmektedir. Ayrıca hastalarda meydana gelen göz kuruluğu için sulandırıcı damlalar ve çeşitli antibiyotik damlalar önerilmektedir. Göz enfeksiyonu geçiren hastaların mutlaka hastalığı atlattıktan sonra göz sağlığına dikkat etmesi ve olabildiğince temiz bir şekilde bakım yapılması gerekmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap