Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Farenjit Nedir?

Farenjit, son zamanlarda halk arasında sıkça rastlanan ve hastalara boğazda yanma, acı, kaşıntı ve yutkunma zorluğu yaştan bir rahatsızlık.

Farenjit, son zamanlarda halk arasında sıkça rastlanan ve hastalara boğazda yanma, acı, kaşıntı ve yutkunma zorluğu yaştan bir rahatsızlık. Çoğunlukla kış aylarında veya soğuk algınlığı gibi durumlarda boğazın coxsackie veya mononükleoz gibi enfeksiyonlara maruz kalması sonucunda meydana gelir. Enfeksiyonlar sonucunda boğazda bulunan farenks bölümünde iltihaplanma meydana gelir. Bu sebepten dolayı genellikle boğaz iltihabı veya boğaz ağrısı adıyla sıkça anılır.

Kış aylarında havaların soğumasıyla ve hasta olan kişinin teması ile bulaşarak yayılan bir hastalık olduğunu bilinmektedir. Genellikle farenjit hastalığına en olası sebep, yaşamda sıkça rastladığımız virüs ve bakteriler olmaktadır. Çoğu zaman hastalarda yüksek miktarda ateş, boğazda ağrı, geniz akıntısı, yutkunmada zorluk gibi belirtiler ile seyir etmektedir. Bu belirtilere sahip olan hastalar, farenjit hastalığının hava yollarının tıkanmasına ve apse yapması riskine karşın mutlaka hekime başvurmaları gerekmektedir. Doktorlar tarafından gerekli görülen ilaçları kullanarak hastalık tedavi altına alınabilir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir?

Farenjit hastalığının Belirtileri çoğunlukla hastalığın derecesine, hastanın bünyesine ve hastanın başka hastalıklarının olup olmadığını yönünde farklı farklı olarak Ortaya çıkmaktadır. Bazı hastalarda bulunan belirtiler hafif seyir ederken, bazı hastalarda belirtiler ağır bir şekilde vücuda etki etmektedir.

 Farenjit hastalığının belirtileri genellikle; boğaz ağrısı, boğazda Meydana gelen yanma ve batma hissiyatı, yutkunamama, geniz akıntısı, öksürük, boğazda kuruluk ve kaşıntı olmaktadır. Ayrıca bu belirtilere ek olarak hastalarda halsiz, eklemlerde ağrı ve yorgunluk belirtileri eklenmektedir. Çoğunlukla bakteri kaynaklı olan farenjit hastalığını, doktorları yaptığı boğaz testi ve bazı tetkikler sonucunda rahatlıkla Teşhisi konulabilen bir hastalık olmaktadır.

Farenjit Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farenjit hastalığının tedavisine başlanmadan önce uzman hekimler tarafından yapılan testler ile hastalığın tanısı konulmaktadır. Hastalığın tanısının konulmasının ardından doğru tedavi yöntemini uygulamak için hastalığın kaynağına bakılması gerekmektedir. Genellikle farenjit hastalığının Kaynakları bakteriyel ve viral olmak üzere 2 ye ayrılmaktadır. Bakterilerden dolayı oluşan farenjit hastalığının tedavisinde genellikle hastalığın düzeyine uygun dozda antibiyotik tedavisi uygulanmamaktadır.

Ayrıca boğazda oluşan ağrıyı azaltmak için gargara, ağrı kesici ilaçlar ve boğaz spreyi kullanımı da tavsiye edilmektedir. Virallerden kaynaklı oluşan farenjit hastalığında antibiyotik tedavisi yapılmaz. Sigaradan uzak durmak, temiz hava almak, toz ve kimyasal barındırılan ortamlardan uzak durmak gibi tavsiyeler verilmektedir. Ayrıca farenjit geçiren hastalarda reflü var ise mutlaka reflü tedavisi, sinüs hastalığı var ise mutlaka sinüzit tedavisi yapılması önerilmektedir. Farenjit tedavisinde ilaçların düzenli kullanımı ve doktorların önermiş olduğu tavsiyelere uymak oldukça önem taşımaktadır.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap