Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Egzama Nedir?

Egzama deride meydana gelmesinden dolayı gözle görülür olmakta ve hastaların günlük hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Egzama, günümüzde yaygın olarak rastlanan bir deri hastalığıdır. Egzama deride meydana gelmesinden dolayı gözle görülür olmakta ve hastaların günlük hayatlarını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Genellikle egzama, cildin üstünde kaşıntı, kızarıklık şeklinde kabarcık ve kuruluk olarak ortaya çıkmaktadır.

Ciltte meydana gelen kabarcıklar sonucunda çatlama olmakta ve buda enfeksiyona kapı açmaktadır. Egzama rahatsızlığı olan hastalarda enfeksiyon olma ihtimali oldukça yüksektir. Egzama hastalığı her yaş grubunda olabilmektedir. Çoğunlukla bacaklarda, dirseklerde, diz arasında, yüz, saç derisi, kalça ve el üstünde egzama rahatsızlığa rastlamaktadır. Alerjik sebeplerin ağır bastığı egzama hastalığı çoğunlukla stres ve tahriş gibi sebeplerden de ortaya çıkmaktadır.

Egzama Belirtileri Nelerdir?

Egzama hastalığı belirtileri çoğunlukla hastadan hastaya ve ciltte meydana gelen yer’ e göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalarda ağır belirtiler seyir ederken, bazı hastalarda hafif belirtiler gözlemlenmektedir. Genel olarak tüm hastaların ortak şikayetleri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Deride meydana gelen kuruluk
  • Deride kaşıntı
  • Ciltte kabarcık oluşumu meydana gelmesi
  • Ciltte pullanma, kabuklanma ve döküntü olması
  • Deride meydana gelen kızarıklık
  • İntihap
  • Saç diplerinde kepeklenme
  • Deride çatlama oluşumu

Egzama Neden Olur?

Egzama hastalığının altında birçok sebep yatmaktadır. Egzama hastalığının nedenleri genellikle egzama çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Egzama hastalığı genellikle deri teması sonucunda aplikasyon göstermektedir. Cilde temas eden deterjan, sabun, parfüm gibi kimyasal maddelerin teması sonucu kızarıklık oluşması sonucunda egzama hastalığı olmaktadır. Ayrıca hastanın bitki ve hayvan çeşitleri ile temas etmesi, uzun süreli güneş altında cildin kalması sonucu oluşan belirtilerden dolayı hastalarda egzama hastalığı oluşmaktadır. Alerjik sebeplerden dolayı oluşan egzama rahatsızlığı, alerjik besinlerden olmaktadır. Tüm bu nedenlerin haricinde hastaların maruz kaldığı stres ve dolaşım sebepleri de egzama hastalığına sebep olmaktadır.

Egzama Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Egzama hastalığının tedavi yöntemleri genellikle hastalığın çeşidine ve boyutuna göre uygulanmaktadır. Egzama hastalığının birçok çeşidi bulunmakta ve birçok evresi bulunmaktadır. Egzama hastalığının tedavisi mutlaka uzman bir hekim tarafından düzenlenmekte ve doğru tanı konulması oldukça önem arz etmektedir. Egzama hastalığının tedavisinden çoğunlukla hastalara alerjik reaksiyonları önleyici ilaçlar, kortikosteroid barındıran ilaçlar ve yoğun nemlendirici kremler tavsiye edilmektedir. Egzama sonucunda oluşan kaşıntı ve kızarıklığı önlemek için doktor tarafından kaşıntı önleyici krem ve jel kullanımı tavsiye edilmektedir. Egzama hastalarına, ciltte kuruluğu önlemek için ve hastalığın rahat atlatılması için uzman doktorlar tarafından bol su tüketimi şiddetle önerilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap