Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Genellikle böbrekler kanda bulunan atık maddeleri yeterli miktarda filtreleme yapmadığı zaman ortaya çıkmaktadır.

Böbrek yetmezliği günümüzde sıkça rastlanan bir sağlık sorunudur. Genellikle böbrekler kanda bulunan atık maddeleri yeterli miktarda filtreleme yapmadığı zaman ortaya çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı böbrek işlevinin yüzde 15 in altona düşmesi ile böbrek yetmezliği problemi yaşanmaktadır. Böbrek vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir.

Böbrek yetmezliği hastalığı genellikle kaseleri şekilde ilerler, anlık olarak seyir eden bir rahatsızlık değildir. Böbrek yetmezliği hastalığı mutlaka tedavi altına alınmalıdır. Aksi takdirde böbrekler işlevini kaybeder ve çalışmayacak duruma gelir. Böbrek yetmezliği yaşayan bazı hastalar, hastalığın farkına varmadan günlük yaşantılarına devam edebilirler. Ancak bazı hastalarda böbreğin yeterli miktarda görev yapamaması gibi durumlarda vücutta bulunan diğer organlara zarar vererek, başka hastalıklara yol açabilmektedir

 Böbrek yetmezliğine sahip olan hastalarda bünyede yer alan sıvının dışarıda atılmaması sonucunda böbreğin küçülmesi gözlemlenmiştir. Eğer tedavi altına alınmaz ise böbrek tamamen kaybedilebilir. Böbrek yetmezliğinin altında birçok sebep yer almakta. Yüksek tansiyon da böbrek yetmezliği hastalığı tetikleyen bir rahatsızlıktır. Böbrek yetmezliği hastalığı hem vücutta bulunan organların zarar görmemesi için hem de böbreğin sağlıklı olması için mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Böbrek Yetmezliği Belirtiler Nelerdir?

Böbrek yetmezliğini hastalığının belirtileri genellikle hastalığın seyir süresine ve ağrının şiddetine göre farklılık göstermektedir. Günümüzde sıkça rastlanan böbrek yetmezliği hastalığı belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Az miktarda idrara çıkma
  • Fazlasıyla yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissiyatı
  • Koma
  • Göğüste meydana gelen ağrılar
  • Zihinde karışıklık
  • Tekrarlayan mide bulantısı
  • Ani olarak beliren nefes daralması
  • Bacak, ayak bileklerini ve ayak gibi bölümlerde olan ödem

Böbrek Yetmezliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalara konuşan böbrek yetmezliği tanısının ardından doktorlar tarafından önerilen bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genellikle böbrek yetmezliği hastalarına ilk olarak tavsiye edilen yöntem diyaliz olmaktadır. Diyaliz, vücutta bulunan kanın filtreleme ve arındırılması işlemini yapan makinedir. Diyaliz makinesi sayesinde vücutta görevini yerine getiremeyen böbreğin işlevleri kolaylıkla yapılmaktadır.

Ancak diyalize bağlanan hastaların düşük potasyum ve düşük tuz içeren gıdaları tüketerek diyet yapması önerilmektedir. Bunun yanı sıra böbrek yetmezliği hastalığına kesin çözüm olan tedavi yöntemi böbrek nakli olmaktadır. Böbrek nakli olan hastaların diyalize girmesi gerekli değildir. Nakil edilen böbrek normal olarak işlevlerini yapabilmektedir. Ancak böbrek nakli yapılmadan önce mutlaka uygun donör bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde insan vücudu bir yabancı donör ü kabul etmeyecek ve böbrek çalışmayacaktır. Böbrek nakliyle yapılan hastalara vücudun uyum sağlamasını için belirli bir süre ilaç kullanımı tavsiye edilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap