Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Bel Fıtığı Nedir?

Bazen bel bölgesine uygulanan şiddetli baskı sonucunda, bazen ise çeşitli kas sıkışması sonucunda bel fıtığı meydana gelebilir.

Bel fıtığı günümüzde sıkça görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Bazen bel bölgesine uygulanan şiddetli baskı sonucunda, bazen ise çeşitli kas sıkışması sonucunda bel fıtığı meydana gelebilir. Omurganın bel bölümü beş omur ve omurların arasında diskler bulunmaktadır. Vücudumuzda bulunan bu bölüm en fazla ağırlık taşınan kısım olmaktadır. Bel fıtığı, omurlar etrafında yer alan intervertebral diskin kenar kısmında Yırtılma olması ve omurlar etrafında yer alan diskin omuriliğe temas etmesi sonucunda bacaklara ve ömür ilikte bulunan sinirlerin hasar görmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır.

Vücudumuzda bulunan omurilik yapısını meydana gelebilecek hasarlardan koruyan omurlardır. Ağır kaldırma , uzun süre aynı durumda kalma , düşmez fazla kilo ve aşırı doğum sonrasında omurların şiddetli hasar görerek kıkırdak yer değişmesi ve yırtılması sonucunda da bel fıtığı hastalığı meydan gelmektedir. Günümüzde neredeyse birçok hastanın şikayeti haline gelen bel fıtığı hastalığının çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri, hastanın şikayetlerine göre ve hastalığın ilerleme durumuna göre farklılık göstermektedir. İleri derecede bel fıtığı yaşayan bir hastanın şikayetlerinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Genel olarak tüm hastalardan ortaya çıkan bel fıtığı hastalığı belirtileri; kalçadan bacaklara kadar yayılan bazen hafif bazen şiddetli olan ağrılardır. Bel fıtığının diğer görülen belirtileri aşağıdaki listede yer almaktadır.

  • Kaslarda güçsüzlük
  • Hareket halinde zorlanma
  • Yoğun bel ağrısı
  • Şiddetli bacak ağrısı
  • İktidarsızlık
  • Bacaklarda ve ayaklarda uyuşma
  • İdrar tutamama ve kaçırma sorunu
  • Dengede durmada zorlanma ve yürümekte zorluk çekme

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının tedavisi uzman doktorlar tarafından fıtığın ilerlemesine, hastalığın düzeyine ve hastanın bulunduğu konum ele alınarak yapılmaktadır. Genel olarak doktorlar hafif ve başlangıç düzeyinde yer alan bel fıtıkları için dinlenme tavsiye etmekte ve ağrı sonrası oluşan tahrişi önlemek adına anti- inflamatuar ilaç yöntemi uygulanmaktadır. En sık kullanılan bel fıtığı tedavi yöntemi fizik tedavi ve uzman doktorlar tarafından hastaya verilen egzersizlerdir.

Doktorların teşhisine göre egzersiz sırasında epidural steroid enjeksiyon tedavisi de uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra hastaya uygun ilaç olarak ağrılarını azaltmak için verilen ağrı kesicilerdir. Ancak rahatsızlığı ilerlemiş hastalara uygulanan tedavi yöntemleri biraz daha farklı olmaktadır. İleri derecede ve fıtığı ağrısı yaşayan hastalara uzman bir fizyoterapist tarafından bele çekme ve germe işlemleri yapılmakta ve ağrıları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Tüm bu tedavi yöntemlerinden sonuç alamayan hastalara, uzman doktorlar tarafından fıtık ameliyatı tavsiye edilmektedir.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap