Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

Astım Nedir?

Astım genellikle günlük hayatımızda birçok yaş aralığına ortaya çıkan ve solunum yollarının hassaslaşması sonucunda oluşan bir kronik rahatsızlıktır.

Astım genellikle günlük hayatımızda birçok yaş aralığına ortaya çıkan ve solunum yollarının hassaslaşması sonucunda oluşan bir kronik rahatsızlıktır. Genellikle tekrarlanan ve artan öksürük belirtileri olmak. Astım genellikle solunum yollarının tamamını etkilenmekte ve yaygın olarak hastalık artması gözlemlenmektedir. Günümüzde oluşan ölümsüz hava koşulları, evde oluşan tozlar ve çeşitli alerjenler sebebiyle astım rahatsızlığı görülme sayısında artış gözlemlenmiştir.

Genellikle astım hastalarında solunum yollarında daralma, nefessiz alma ve krize girme gibi ataklar yaşanmaktadır. Astım teşhisi konan hastaların bronşlarında intihaplar bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı bronşlarda bulunan salgıların fazlalaşması sonucunda bronş duvarında kasılma meydana gelerek astım atağı oluşmaktadır. Ayrıca hastanın bulunduğu ortamın havası ve çeşitli alerjenler astım atağına sebep olmaktadır.

Astım Sebepleri Nelerdir?

Astım hastalığı bazen genetik olabilmekte bazen de çeşitli faktörler aracılığıyla ortaya çıkabilmektedir. Astım hastalığına sebep olan en yaygın faktörler aşağıdaki listede verilmiştir.

  • Özgeçmişinde bulunan astım öyküsü
  • Nefes yolu ile solunum sistemine zarar veren toz ve kimyasal maddeler
  • Doğum anından itibaren alerjenlere maruz kalma
  • Doğum anından itibaren ağır solunum yolu rahatsızları( bronşit) geçirme
  • Hamileyken aşırı sigara tüketimi
  • Bebeklikten itibaren aşırı sigara dumanın altında kalmak

Astım Belirtileri nelerdir?

Astım hastalarının genelinde yaygın olarak görülen belirtiler öksürük, nefes daralması, göğü ağrısı ve solunum yolu enfeksiyonları olmaktadır. Astım hastalarında yaşanan ataklar bu belirtilerin artması ve ödem fazlalaşması sonucunda meydana gelir.

Astım hastalığının en çok rastlanan belirtileri gece ve sabah saatlerinde şiddetlenen solunum yolu ağrılardır. Artan ağrılar ve öksürük genellikle kuru ve balgamsız olmaktadır. Rahatsızların artması durumunda hastaneye gidecek kadar şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir.

Astım Teşhisi Nasıl Koyulur?

Şikayetleri üzerine hastaneye başvuru yapan hastaya bazı testler ve muayene sonrası astım teşhisi konulmaktadır. Öksürük, nefes daralması ve göğüs ağrısı gibi şikayetler üzerine başvuru yapan hastanın genetik olması ihtimaline karşılık öncelikle özgeçmişine bakılmalıdır. Ardından hastanın belirtilerinde öksürük miktarının fazla olması, rahatsızlığın günde veya haftada kaç kere seyir ettiği ve gece gündüz hastalığın ortaya çıkması gibi sorunlar ele alınmaktadır. Ardından hastaya solunum fonksiyon testi, alerji testi, burun salgı testi ve akciğer grafisi gibi testler yapılarak sonucuna göre astım teşhisi konulmaktadır.

Astım tedavisi nasıl yapılır?

Astım tedavilerinde genellikle hastaların yaş aralıkları ve hastalığın düzeyine göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Hasta alerjik astım kategorisinde ise mutlaka alerjik ilaçlar ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle astım hastalarının ataklarını rahatlatmak ve solunum yolunu ferahlatmak için sprey tedavisi uygulanmaktadır. Kortizon içeren sprey ve ağızdan alınan ilaçlar ile astım tedavi altına alınmakta ve atak sayısını olabildiğince azaltmaktadır.

Astım tedavisi uygulanacak hastasda bulunan hastalığın belirtilerininağırlık derecesine göre tedavi planlanır. Hastada alerjik astım şüphesi var ise alerji ilaçları kullanılması tavsiye edilir. Alerjik astım hastalarında, normal astım hastalarına göre fazla olan atak krizi sırasında hastayı ferahlatmak amacıyla ağız yoluyla uygulanan astım spreyleri kullanılır. Ayrıca hastaya verilen kortizon, tedavide önemli rol oynar. Hem sprey şeklinde hem de ağızdan uygulanabilir. Astım tedavisinde olumlu sonuç elde etmek için , hastanın atak sayısı azaltılmalı ve verilen ilaçların mutlaka düzenli kullanılması gerekmektedir.

Utatur Saç Ekimi paket fiyatlarını incele.

[widget-8]

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap