Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İstanbul EOS

Hastanın farklı açılardan görüntüler elde etmek için yeniden konumlandırılması gerekebileceği geleneksel X-ray görüntülemenin aksine, bu iki eşzamanlı tarama, gerekli tüm görüntülemeyi sağlar.

EOS Görüntüleme Nedir?

EOS görüntüleme, düşük dozlu, ağırlık taşıyan bir X-ray teknolojisidir. Geleneksel X-ışınları veya BT taramalarından önemli ölçüde daha az radyasyon kullanarak, ayakta veya oturma pozisyonunda bir hastanın iskelet sisteminin tüm vücut, ön ve yan (yan görünüm) görüntülerini aynı anda alabilir. EOS kullanılarak, doktorlara omurga, kalça ve dizlerin tıbbi durumlarının teşhis ve tedavisinde yardımcı olmak için iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) ortopedik görüntüler üretilebilir. Türkiye`de EOS görüntüleme sistemleri yakın zamanda daha çok arttırılarak skolyoz hastalarına yardım arttırılmıştır. EOS görüntüleme, tüm kas-iskelet sisteminin anatomik değerlendirmesi için kullanılır ve aşağıdaki durumların değerlendirilmesi için paha biçilmezdir:

  • skolyoz
  • kifoz
  • uzuv uzunluğu uyuşmazlığı
  • denge ve duruş komplikasyonları
  • kalça displazisi
  • bowleg ve vuruş diz koşulları

EOS, hastanın anatomik yapılarını gerçek, boyut ve hacim, uzunluk ve açılarında kaydedip gösterdiğinden, ortopedi cerrahlarını ameliyat öncesi planlamalarında da destekleyebilir. Bu, cerrahların kalça protezi ve diz protezi ameliyatları için son derece hassas ameliyat öncesi planlama ve ameliyat sonrası değerlendirme yapmalarını sağlar. Bir EOS muayenesi sırasında hasta, özel bir tarama kabini içinde dik pozisyonda durur veya oturur. Biri dikey, biri yatay olmak üzere iki çok dar X-ışını ışını, omurganın ve eklemlerin 2D ve 3D görüntülerini oluşturmak için tüm vücudu tarar.

Hastanın farklı açılardan görüntüler elde etmek için yeniden konumlandırılması gerekebileceği geleneksel X-ray görüntülemenin aksine, bu iki eşzamanlı tarama, gerekli tüm görüntülemeyi sağlar. Önden ve yandan (yan görünüm) yakalama, tam vücut görüntüleri yirmi saniyeden az sürer. Tam vücut görüntüsü gerekli değilse (örneğin bir diz durumu için), EOS sistemi hastanın anatomisinin belirli bir bölgesini taramak üzere ayarlanabilir. EOS, geleneksel bir X-ışını dedektöründen daha fazla foton (X-ışını) yakalayabilen Nobel Ödüllü bir dedektör tasarımı kullanır.

Teşhis görüntüsünü oluşturmak için daha az foton gerektiğinden, yüksek kaliteli bir görüntü oluşturmak için daha az X-ışını gerekir. Çok ince yarıklar X-ışını ışınını hizalar. Bu, ışınlarının parçacıklarının tam olarak paralel olduğu ve hastayı yalnızca minimum sayıda X-ışınlarına maruz bırakan dar bir yolda hareket ettiği anlamına gelir. Alımın teknik parametreleri, mümkün olan en düşük dozu korumak için hastanın boyutuna ve yaşına göre yüksek vasıflı radyoloji teknoloji uzmanları tarafından ayarlanır.

Omurga uzmanları neden EOS görüntülemeyi tercih ediyor?

Doktorların röntgen, BT taramaları ve MRI'lar gibi çeşitli görüntüleme seçenekleri vardır. Doktorun görüntüleme testi seçimi, hastanın yaşına, omurga deformitesine ve ciddiyetine veya görüntüleme sonuçlarının nasıl kullanılacağına bağlı olabilir. 

Görüntüler, bir tanıyı doğrulama, skolyoz eğrisinin ilerlemesini izleme ve/veya cerrahi planlamanın bir parçası olarak dahil olmak üzere farklı amaçlar için kullanılır. Birçok omurga uzmanı (1) güvenlik profili, (2) görüntü kalitesi ve (3) zaman kazandıran görüntü sunumu nedeniyle EOS'u seçiyor.

Türkiye`de skolyoz hastası olan en az 150.000 yakın çocuk olduğu düşünülüyor. İstanbul`da EOS görüntüleme ile erken teşhis konuluyor ve bir çok kişinin ameliyat olmadan tedavi ve egzerszilerle iyileşebilmesine olanak sağlıyor.

Görüntüleme Güvenlik Profili

EOS, ayakta dururken doğal, yük taşıma pozisyonlarında hastanın tüm vücudunun 2D ve 3D görüntülerini yakalamak için ultra düşük doz radyasyon kullanır. EOS yazılımı, büyütme ihtiyacını ortadan kaldırarak ve görüntü bozulmasını ortadan kaldırarak görüntüleri 1:1 ölçekte olağanüstü yüksek kaliteye dönüştürür.

Ultra düşük radyasyon dozu, özellikle skolyoz tedavisi gören çocuklar ve ergenler için avantajlıdır. Skolyozlu genç insanlar genellikle birkaç yıl boyunca her üç ila altı ayda bir ayakta spinal röntgen filmine ihtiyaç duyarlar. Bu, toplam tedavileri için 20'ye kadar spinal tarama anlamına gelebilir (örneğin, skolyotik eğri gözlemi). 

Standart röntgenlerde radyasyon miktarı mümkün olduğunca düşük tutulur ve ek koruma için meme ve karın/genital bölgelere kurşun kalkanlar yerleştirilir. Buna rağmen, radyasyona maruz kalma rahatsız edicidir ve meme ve tiroid kanseri riskinde küçük ama önemsiz olmayan bir artışa yol açar. Kurşun kalkanlar kesinlikle yardımcı olur, ancak tamamen koruyucu değildirler ve omurga ve pelvisin görüntüleme görüntülerini engelleyebilirler.

EOS, kuşkusuz çocukları görüntüleme konusunda ezber bozan bir unsurdur, ancak birçok yetişkin hasta da bu teknolojiden yararlanmaktadır. Yetişkinlerde bu teknoloji, dejeneratif skolyoz ve ilerleyici kifozun izlenmesinde faydalıdır. EOS ayrıca yaşlı hastalarda duruş ve denge değişikliklerini izlemek için de kullanılabilir, belki de yaşlı hastalarda düşmeleri ve buna bağlı yaralanmaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Üstün Görüntü Kalitesi

EOS ayrıca iskelet, omurga, pelvis ve alt uzuvların da üstün görüntülerini sunar. Sistem, tek bir foton (bir ışık parçacığı) düzeyine kadar oldukça hassastır, ancak dağınık saçılan radyasyona karşı duyarsızdır. EOS görüntüleri 30-50 bin arasında değişen gri tonlara sahipken, geleneksel röntgenler sadece birkaç yüzle sınırlıdır. Bu, EOS teknolojisinin çok daha keskin, daha yüksek kaliteli görüntüler oluşturmasını sağlar ve böylece daha kolay yorumlama ve tanı kararları alınmasını sağlar.

EOS ile (hastanın sağlığına ve gereken belirli omurga görünümlerine bağlı olarak) hasta, görüntüleme sırasında ayakta durabilir, oturabilir ve hatta çömelebilir. Bu, doktorun iskeleti/omurgayı ağırlık taşıyan pozisyonlarda doğal stresler altında görmesini sağlayarak onlara sadece daha iyi bir görüntü vermekle kalmaz, aynı zamanda bir omurga eklemini diğer eklemlerle veya tüm iskeletle ilişkili olarak analiz etmeyi mümkün kılar.

Bacaklarda olduğu gibi omurganın veya uzun kemiklerin tam bir görünümünü sunmak için bir dizi görüntüyü birleştirmesi gereken geleneksel röntgenlerin aksine, EOS görüntüleri 1:1 ölçekte sağlar. Bu, tam bir görünüm elde etmek için birkaç görüntüyü bir araya getirmek yerine, doktorun tüm görüntüyü bir kerede görmesini sağlar. Bu özellikle skolyoz cerrahisinin planlanmasında faydalıdır.

Zaman Kazandıran Görüntü Teslimi

EOS'un bir diğer avantajı da görüntülerin anında incelenebilmesidir. Zaman kazanmak her zaman harikadır, ancak bu özellikle ameliyatı planlarken veya ameliyat sonrası kararlar verirken yardımcı olabilir. Görüntülere anında erişim, ekiplerin (ortopedik omurga cerrahı, fizyoterapist, fizik tedavi uzmanı, ortotist) tedavi seçenekleri hakkında danışması gerektiğinde de çok yararlıdır.

EOS görüntüleme teknolojisi röntgenlerin yerini alıyor mu?

EOS, geleneksel röntgenlerin yerini almaz. Geleneksel röntgenler hala kırıklar gibi yaralanmalarda ve iskeletin küçük bir bölümünün yakından görülmesi gerektiğinde kullanılmaktadır. EOS en çok omurga, pelvis/kalça ve bacak rahatsızlıkları için faydalıdır.

Teknoloji hala nispeten yeni olmasına rağmen, hastaneler, ortopedik uygulamalar ve görüntüleme merkezleri, ortopedik hastalıkların değerlendirilmesi ve izlenmesi için bu yeni aracı giderek daha fazla benimsemekte ve hastalara daha güvenli ve daha rahat bir görüntü seçeneği sunmaktadır.

Türkiye`de EOS ve skolyoz röntgeni çok kullanılan iki seçenektir. Her ikisi sayesinde erken teşhis tanıları konularak erken tedavi imkanları sağlanıyor. Sadece İstanbul`da EOS sayesinde bir çok kişiye erken teşhis konulabiliyor.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap

Sosyal Medyada En Çok Bu Hashtag'lerle Arandık!