Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İstanbul El Ve Ayak Bileği

Pandemi döneminin de etkisi ile kişilerin evde daima bulunmaları, evde uğraş edinmeleri, en içerisinde çalışmaları, el bileği ağrılarının sebeplerini arttırmıştır.

El bileği insanlarda önkol ve el arasında bulunan kısımdır. Bu kısım esnek ve daha dardır.  Ayak bileği ise ayak bile bacak arasındaki esnek bölümdür. El ve ayak bileği, hareket etmemizde, ayak ile alakalı veya el ile alakalı hareket durumlarımızda esnek yapıları ile gerekli kuvveti ve yardımı bize sağlamış olurlar.  El bileği eklemi konveks bir yapıya sahiptir.  Bu konveks yapı konkav yapının içerisine oturarak eklemi oluşturur.  Ayak bileği kendi ekseni etrafında dönemeyen bir yapıdadır.

El Ve Ayak Bileği Kemikleri

El bileğinde 8 adet kemik bulunur. Bunlar:

 • skafoideum
 • lunatum
 • trikuetrum
 • pisiforme
 • trapezium,
 • trapezoideum
 • kapitatum
 • hamatum

olarak bilinir. Bu kemikler el bileğinin ve el bileğindeki eklemlerin çalışmasına yardımcı olur.

Ayak bileği kemikleri ise;

 • Talus
 • Calcaneus 
 • Os Naviculare
 • Pedis , Os Cuboideus
 • Birinci ossa 
 • Cuneiformia
 • İkinci ossa Cuneiformia
 • Üçüncü ossa Cuneiformia

olarak 8’e ayrılır. Bu kemikler ayak bileği ve ayak bileğindeki eklemlerin çalışmasında önemli rol oynar. Her iki bölgede de kemiklerden herhangi birinin zarar görmesi tüm ayağı etkilemektedir.

El Bileği Ağrısı

El bileği ağrısı, vücutta omuz ve diz ağrılarından sonra en çok dile getirilen ve bilinen ağrılardan biridir. El gün içinde en çok kullandığımız uzvumuz olmakla beraber bilek kısmını da bir o kadar hareket ettirmemizden kaynaklı bazı sorunlar ve ağrılar meydana gelebilmektedir.  En çok bilinen el bileği ağrıları, zorlanma, kırık, çıkık, incinme, iltihaplanmalar, romatizmal hastalıklar, kistler, kireçlenme , sinir sıkışması gibi sebeplerden meydana gelmektedir.

Pandemi döneminin de etkisi ile kişilerin evde daima bulunmaları, evde uğraş edinmeleri, en içerisinde çalışmaları, el bileği ağrılarının sebeplerini arttırmıştır. Bu nedenle el bileği ağrıları artık günümüzce daha da artmıştır. El bileğinde bulunan karpal tünel adlı bir yapı vardır. Bu yapının zedelenmesi de ortaya karpal tünel sendromunu çıkarır. Bu sendrom ise sizlere saydığımız diğer el bileği ağrıları sebeplerini tetikler.  Türkiye’de el ve bilek ağrıları oldukça fazladır.

Ayak Bileği Ağrısı

Ayaklar günlük yaşamda bizim olmazsa olmaz yoldaşlarımızdır. Ayak ve ayak bileği ağrıları için ise birçok sebep vardır. Eklem kıkırdakları ve kaslardaki zedelenmeler ayak bileğine çeşitli ağrılar vermektedir. Burkulma, çarpma, darbe alma  gibi birçok sebepten ayak bileği ağrıları oluşmaktadır.  İstanbul’da ayak bileği ağrıları tedavileri için hastaneler mevcuttur.

Pürüzlü yüzeylerde yürürken güçlük çekmek, ayaklarda ve ayak bileğinde hassaslaşma, sertleşme ve şişme, ayaklarda sürekli burkulma ayak bileği ağrılarının başlıca belirtileridir. Ayak bileğindeki ağrılar, ayak bileğini yorar ve hayat kalitesini düşürür. Ayak bileğinin zedelenmesi, ayakları da yorar ve artık hareket etmenizi zorlaştırır.  Ağrı kesiciler, kremler ve merhemler belli bir yere kadar ağrıları keser fakat sorun büyük ise ciddi sorunlar olabilir. Bu nedenle doktor muayenesine görünmenizi öneririz.

El Ve Ayak Bileği Ağrılarına İyi Gelen Yöntemler

El ve ayak bileği ağrılarına iyi gelen birçok yöntem hem halk arasında hem de tıbbı bilgiler arasında yer almaktadır. Paylaştığımız yöntemlerin ağrılara kesin çözüm olabileceğine dair kesin bilgi yoktur bilginize.

İlk yöntemimiz buz uygulamasıdır. Genelde şişme olduğunda bu yöntem oldukça tercih edilmektedir. Buz uygulaması şişmeyi en çabuk dindiren yöntemdir. Ağrılara buz uygulanması ise en çok el bileğinde işe yaradığı gözlemlenmiştir.  Buz kesinlikle direk olarak uygulanmamalıdır. Buzun direk uygulanması hem zararlı olup hem de buz yanıklarına sebep verip ağrıyı arttırabilir. Buz bir poşete ve ardından ince bir mendile sarılıp uygulanmalıdır. Bölge üzerinde yavaş yavaş gezdirilebilir veya 10 - 15 dakika kadar bölgede bekletilebilir. Türkiye’de bulunan kişiler tarafından da bu yöntem çok bilinmektedir ve uygulanmaktadır.

İkinci yöntem ise bandaj sarmaktır. Çok sıkılmamasına dikkat edilerek ayak ve el bileği ağrıları durumunda bandaja sarılabili . Bandajlar eczanelerden veya doktor görünümünün ardından temin edilebilir. Bandajın belli bir süre kalması bulunan ağrıyı hafifletir. Gün içinde takmak sizi sıkıyor ise gece uyur iken takmak hem sizi daha az rahatsız eder hem de ağrınızın hafiflemesine yardımcı olur. 

Bir diğer yöntem ise tenis topu veya tenis topu sertliğinde top sıkmak. Kendinizi çok zorlamadan tenis topunu sıkmak bilekte bulunan ağrıyı hafiflettiği görülmüştür. Bu yöntemi aynı zamanda el bileğinde sinir sıkışması olan kişilerin sıklıkla yaptığı aşikardır. Topu sıkarak yapılan egzersiz sinir sıkışmalarını azaltır ve ağrıyı dindirir

Diğer yöntem ise spor yapmaktır. Tabi ki ciddi el ve ayak bileği ağrılarında spor yapılması önerilmez aksine spora ara verilmesi önerilir. Ancak hafif bulunan ağrılar , bilekte tutulmalar bazı egzersizler ile hafifletilebilir. Yapılacak olan küçük el ve ayak bileği egzersizleri bu ağrıları hafifletebilir. 

Bir diğer yöntem ise sıcak uygulamak. Evet buz ile soğuk tedavi yapılabildiği gibi sıcak bir şeyler uygulamakta ağrıyı hafifletebilir. Soğuk uygulamanın yanı sıra aynı zamanda sıcak uygulama  ağrınızın hafiflemesi için iyi bir yöntem olacaktır. Sıcak uygulama için sıcak su torbasından yararlanabilirsiniz. Ya da bir havluyu ısıtarak sıcak uygulanacak bölgeye sarabilirsiniz.

Tüm bu yöntemlere de istinaden el ve ayak bileğinizde ciddi oranda ağrı , sızı , şişkinlik , morarma ve yaralanma vb.  var ise size verebileceğimiz ilk tavsiye kesin olarak bir doktora görünmenizdir . Daha profesyonel biri karşınızda olduğunda sizin sorununuzu daha iyi anlayabilir . Bunların yanı sıra bizim de vermiş olduğumuz yöntemler aniden meydana gelen ufak tefek acılarınızı dindirmede deneyenlerce mantıklı yöntemlerdir . 

El Ve Ayak Bileği Ağrısı Olanlar Ne Yapmalı?

El ve ayak bileği ağrıları küçümsenmemesi gereken ağrılarıdır . Kişi her ne kadar kendi fark etmese de bilmeden ağrının bulunduğu yeri daha da zedeleyebilir. Bunun önüne geçmek için ağrı sahibi kişinin yapması gereken bazı şeyler vardır. Bu şekilde ağrının şiddetinin artması az biraz önleyebilir .

Bunlardan ilki ağır şeyler kaldırmayı bırakmaktır . Ağır şeyler kaldırmak el bileğinde olan ağrıyı daha da kötüye sürükleyebilir. Bu nedenle el bileği açısından ağrı çeken hastalar  bunu dikkate almalıdır. El bileği ağrısı çekenlere bir diğer önerimiz ise fazla basınç yapacakları şeylerden uzak durmaları olur. Bir şeyleri itmek , çekmek , basınç uygulamaya çalışmak bulunan bölgeyi daha da yorar ve incitir. İstanbul’da yoğun yaşam koşullarından da bu sorunların oluşabilmesi mümkündür ve diğer büyük şehirler de buna dahil edilebilir.

Ayak bileği ağrıları olan kişiler ise ayak bileklerini yoracak hareketlerden kaçınmalıdırlar . Örneğin koşu yapmayı ayak bileğinizdeki ağrı geçene kadar bırakmalısınız. Koşarak ayağınıza daha çok yüklenir ve bileğinizi daha çok zorlamış olursunuz. Bunun yanı sıra ayak ile yapılabilecek diğer spor dalları ve spor aletlerine de bir süre ara verilmesi önerimizdir. Ara verilmediği veya bırakılmadığı taktirde ağrı giderek artabilir. Türkiye şartlarında ayaklarımız çok yoğun iş görmektedir. İstanbul’da ve diğer büyük şehirlerde de ayaklarımız bu yoğunluğa bizimle eşlik ederler.

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap