Doktor Uzman / Medikal Çözüm Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin.

İstanbul Ayak Ve Ayak Bileği

Eklem içerisindeki tüm kemikli yüzeyler kıkırdak ile kaplıdır. Bunlara eklem kıkırdağı denir. Ayak bileğinin sabitliğini bağlar sağlar. Dış yan bağlar bileğin içe doğru hareket etmesini önler. İç yan bağlar ise ayağın dışa dönmesini engeller. Zarar gördüğü taktirde tedavisi en önemli bağlardır.

Ayak ve ayak bilekleri vücudun en fazla yük taşıyan kısmıdır. Çünkü vücudun tüm ağırlığını onlar üstlenmektedir.  Bu nedenle ayak ve ayan bileğinde çokça ortopedik sorunlar yaşanmaktadır.  Ayak ve ayak bileği anatomisi iyi bilindikçe ve uygun ayakkabı tercihi yapıldıkça ortopedik sorunlar yaşanmaz.   Ayak bileği ve ayak anatomisi oldukça değişik bir yapıdadır. Değişik yapıda bulunan çeşitli kemikler ayağın yukarı aşağı ve diğer yön değiştirme hareketlerini yapmasına yardımcı olur.

Eklem içerisindeki tüm kemikli yüzeyler kıkırdak ile kaplıdır. Bunlara eklem kıkırdağı denir. Ayak bileğinin sabitliğini bağlar sağlar. Dış yan bağlar bileğin içe doğru hareket etmesini önler. İç yan bağlar ise ayağın dışa dönmesini engeller. Zarar gördüğü taktirde tedavisi en önemli bağlardır.

Ayak Ve Ayak Bileği Kemikleri

Ayak bileğinin 4 yanı boyunca uzanan tendonlar bileğin sabit kalmasına yardımcı olurlar. Ayak bileği hareketlerini yönetirler. Ayak, toplamda 26 kemikten oluşmaktadır. Bu kemikler 7 adet tarsal, 5 adet metatars, 14 adet falanks yapılar bulunmaktadır .  kemikler oldukça güçlü yapıda olmalarının yanında  aynı zamanda ayak hareketlerine esneklik kazandıracak şekildedirler. Ayak bileği ise 3 ayrı kemikten oluşmaktadır.  Bunlar, Fibulotalar eklem, Tibiotalar eklem, Distal tibiofibular eklemdir.

Ayak Ve Ayak Bileği Problemleri

Problemler genellikle ilk olarak ameliyat olmadan tedavi edilmeye çalışılır ki uygun ayakkabı seçimi,  aktivite modifikasyonu,  fizyoterapi ve kişiye özel tabanlıklar bu tedavi şekillerinin başlıcalarıdır. Fakat ne yazık ki hastalarımız genellikle geç evrede başvururlar ve  ameliyatla tedavi kaçınılmaz olur.  Yaşanan problemlerin tamamı, doğru uzman doktor tarafından yapıldığı takdirde, çok başarılı bir şekilde ameliyatla tedavisi mümkün olan hastalıklardır. Türkiye’de ayak problemleri oldukça fazladır. İstanbul gibi büyük şehirlerin metropol ilçelerinde gerekli hastaneler bulunmaktadır.

Bıçakla yaralanma, trafik kazası, yanık gibi travmalar sonrasında ayak bileği ve ayak parmaklarını kaldıran  kasların ya da bu kasları sağlayan  sinir yaralanmalarında düşük ayak deformitesi ortaya çıkar. Ayak bileğini ve ayak parmaklarını kaldıramaz durumdadır.  Ayağını dış yan tarafa doğru döndüremez hale gelir. Bu durum travmanın meydana getirdiği bir hasar olup geçici de kalıcı da olabili . Tedavisinden söz edecek olursak, bacağın arkasındaki çalışır durumdaki kasların tendonunu yapışma yerinden ayrılarak çalışmayan kaslara transfer edilir . Böylelikle düşük ayak deformitesi düzeltilmiş olur.

Parmak deformitesi de bu konuda ele almamız gelen bir durumdur çünkü ayaklar parmaklara sahiptir ve parmaklar ayakların önemli bir parçasıdır . En sık ikinci ve beşinci parmaklarda görülür . Bazı sinirsel hastalıklarda ayağın tüm parmakları tutulabilir ve pençe görünümünü alabilir . Yine romatizmal hastalıklarda da ayak parmaklarında şekil bozukluğu sık görülen bir durumdur. Deformiteler estetik probleme yol açmakla kalmaz aynı zamanda ayakkabı giymeyi de zorlaştırırlar ve ağrıya neden olurlar. Sadece parmaklarda değil, ayak tarak kemiklerinde de boy eşitsizlikleri meydana gelebilir  ve bu durum ayak altında nasırlaşmalar şeklinde kendini gösterebilir . Ayrıca , tarak kemikleri arasından geçen sinirlerin uçlarında iltihaplanmalar da ayak önü parmaklarında ağrılara neden olabilir .

Baş parmak problemleri , başparmakta en sık karşımıza çıkan problem “halluks valgus” olarak bilinmekte olan , başparmağın dışa doğru dönmesi ve çıkıntı gibi bir şişkinliğin oluşturduğu  deformite durumudur. Çok fazla ilerlediği zaman başparmak ikinci parmağın altına girebilir . Kadınlarda daha sık görülmektedir. Başparmak ekleminde kireçlenme sıklıkla görülen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır . 60 yaşından sonra görülen kalça ve dizlerdeki kireçlenmeden farklı olarak baş parmaktaki kireçlenmeyi 30 ve 40lı yaşlardan sonra görebiliriz . Başparmak hareketleri ağrılı ve kısıtlı olmaya başlar. Bazen bu bölge şişebilir ve ağrıyabilir . Aynı zamanda tırnak batmaları sık görülen başparmak problemleri arasında yer alır.

Orta ayakta oluşan kireçlenme ve deformiteler özellikle 60’lı yaşlarda görülmektedir . 60’lı yaşların ardından tarak kemiklerinin  hemen üst kısmında bulunan eklemler de kireçlenme görülebilir ve ayak sırtında şişlik, ağrı yapabilmektedir . Bu durum ilerlerse parmakları da etkileyebilir ve taban düşüklüğü  yapabilir . İstanbul’da ve İstanbul gibi büyük şehirlerde ayak deformelerinin yaşanması daha olağandır.

Düztabanlık da ciddi olabilecek ayak sorunlarından biridir . Çocuklarda ve yetişkinlerde farklılıklar gösterebilir .  Her insan beş yaşına kadar düztabandır . 5 yaşına kadar çocuklarda görülen düztabanlık gayet normal bir durumdur. 10 yaşından sonra düztabanlığı düzelmeyen bir grup çocukta klinik ve radyolojik birçok faktör bir arada değerlendirildikten sonra doktorun değerlendirmesi önemlidir . Düztabanlık nedeniyle ağrısı olan çocuklara tabanlık verilebilir , ilerleyen durumlarda ameliyat ile düztabanlığın düzeltilmesi mümkündür .

Yetişkinlikte düztabanlık çocuklara oranla farklılık gösterir . Düztabanlık sadece doğuştan olmaz . Sonradan romatizmal sağlık sonucu aşırı kilo veya devamlı aşırı uygunsuz ayakkabı kullanımından kaynaklı olarak oluşur . Ayakta oluşan deformite ise ağrılara neden olur .  Düz tabanlığın tersi durumu da söz konusudur . Buna çukur ayak deformitesi denir . Ayak tabanında iç kısımdaki kavis derinleşmiştir. İlerlemiş durumlarda parmak deformiteleri ve topukta içe dönme de buna eşlik edebilir . Bu durum Türkiye’de de çok görülen hastalıklardan biridir.

Adım atarken ayağın istemli bir şekilde yukarı kaldırılamamasına düşük ayak deformitesi denir.  Yürürken takılmaya neden olur . Çocuk felci gibi sinirsel hasarlar nedeniyle olabileceği gibi , bazı ameliyatlardan sonra oluşan komplikasyon olarak veya kurşunlanma sonucu sinirin hasar görmesi gibi nedenlerle de görülebilir . 

Topuk ağrıları da  ayak sorunlarından biridir. Her topuk ağrısı topuk dikeni olduğu anlamına gelmez.  Sinir sıkışmaları , iltihaplanmalar , romatizmal hastalıklar , eski kırık ve çıkılara bağlı ağrılar  gibi çeşitli sebepler mevcuttur . Uzmana görünmeden diğer tedavi yöntemlerinden kaçınılmaya çalışılmalıdır .  Bunun yanı sıra tendinitler de bir ayak sorunu olarak bilinmektedir . Özellikle orta yaşlardan sonra yeterince egzersiz yapmadan uygulanan ağır sportif faaliyetler veya aşırı zorlamalar ayak ve ayak bileği tendonlarında   yani bağlarında  iltihaplanmalara yol açabilir . Bu iltihaplanmalar mikrobik değildir . Ciddi ağrılara yol açarak yürümeyi engelleyebilmeleri ile bilinmektedirler . 

Diyabetik ayak , Özellikle 10 yıl ve daha fazla zamandır diyabet hastalığı olanlar ciddi ayak problemlerinden biridir .  Sadece kapanmayan yaralar değil , hiç yara olmadan ayak kemiklerinin kendiliğinden kırılmaları veya çıkmaları şeklinde de görülebilirler . İlk olarak ayakta şişlik ve ısı artışı şeklinde başlayan bu hastalık genellikle enfeksiyon olarak algılanarak yanlış tedavilerle vakit kaybedilmesine neden olabilir . Bu nedenle gerekli ve doğru tedavi uygulanması en önemli sebeplerden biridir .

Ayak bileği ve ayak eklemlerinin kireçlenmesi de ciddiye alınması gereken sorunlardandır . Diz ve kalçaya oranla ayaklarda daha nadir olur . Tabi ki diz ve bacakta d olduğu gibi bugün gerekli protezler ayak için de yapılabilmektedir. Türkiye  ‘de de çokça yaygın ayak hastalıkları bulunup çoğunda ise geç tedaviye başlanmıştır .  Çünkü hastalar tedavi görmek için ilgili kurumlara geç başvurmaktadırlar .

Yazar Hakkında

Doktor Uzman
Doktor Uzman Aradığınız en iyi doktoru hızlıca bulun, size en yakın uzmanları keşfedin, hastalığınız hakkında doktorlarımızın paylaştığı makaleleri okuyun ve hemen bir randevu oluşturun! Yazara Ait Tüm Yazılar »

Yorum Yap